Poradna: 100% šťáva z mladé pšenice BIO, prášek

Posilněte se energií čerstvých výhonků! Listy mladé pšenice sklizené těsně před rozpukem v sobě uchovávají nejvyšší potenciál rostliny. Jsou vydatným zdrojem vitamínů, minerálů, blahodárných enzymů, všech esenciálních aminokyselin a...

Na produkt
Na co se chcete zeptat?
Leave blank
 
Počet dotazů: 7

Veronika 6. června 2021

Dobrý den, jakou kombinaci zelených potravin byste mi doporučili (31 let), když mám dva roky bolesti zad - prý předstupeň Bechtěrevovy nemoci a zároveň bych ráda za nějaký čas otěhotněla, tak aby užívání případně nevadilo ani v těhotenství. Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď
Ing. Petra Vašková

Ing. Petra Vašková odpověděl:

produktová specialistka, celostní výživová poradkyně

Dobrý den, paní Veroniko,

prakticky žádné zelené potraviny z našeho výběru nepředstavují problém při Bechtěrevově nemoci. Začala bych s mladou pšenicí a chlorellou. Mladou pšenici si dávejte ráno na lačno, po nějaké době můžete zvýšit i na 2x denně (např. na lačno před obědem druhou dávku). S chlorellou začínejte také postupně (od 3 tabletek denně až po 20 tabletek rozložených rovnoměrně v průběhu dne, vždy zapít dostatečným množstvím vody). V průběhu těhotenství užívejte dále pouze mladou pšenici.

V případě dalších dotazů jsem pro Vás k dispozici na 732 690 885 nebo petra.v@vitalvibe.cz.
Přeji krásný den,
s pozdravem,
Petra

Zuzka B. 10. května 2018

Dobrý den,
Pšenici samotnou nezvládnu vypít, natož nalačno. Dávám si ji tedy do smoohtie. Sníží se tím prospěšnost pšenice a můžu v rámci jednoho smothie smíchat pšenici, MSM a macu? )
Díky.
Zuzka

Zobrazit odpověď
Mgr. Lenka Sobková

Mgr. Lenka Sobková odpověděl:

farmaceutka, výživová specialistka, srdcařka pro léčení přirozenými cestami

Dobrý den, Zuzko,

pokud do smoothie přidáte jen "lehčí" ingredience bez velkého množství tuku, třeba ovoce, zeleninu nebo byliny, tak přínos pro tělo bude prakticky stejný, jako kdybyste šťávu vypila samotnou. Pokud do smoothie přidáte třeba semínka nebo ořechy, některé enzymy se "spotřebují" na strávení tuků a bílkovin v nich. Samozřejmě i tak má šťáva svůj přínos pro tělo, například díky obsahu chlorofylu a dalších antioxidantů.

MSM i macu klidně přimíchejte :) Vytvořte si hlavně nápoj, který vám chutná. Každý člověk je jiný a i jeho cesta ke zdraví je zcela originální.

Přeji vám krásný den :)

Mgr. Lenka Sobková

Anna 15. července 2017

Dobrý den,

u výrobku píšete "Není určeno dětem do 3 let, těhotným a kojícím ženám." Z jakého je to důvodu? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď
Ing. Eva Dudíková

Ing. Eva Dudíková odpověděl:

autorka projektu Superkvašáci

Krásný den Anno,

informace o tom, že nejsou výrobky určené pro těhotné, kojící ženy a děti je legislativně povinné uvádět na všech potravinových doplňcích. Dle našich zkušeností nemusíte mít strach s jejím užíváním, i když jste těhotná nebo kojící (pšenici je možné podávat i malým dětem) :)

Eva, Vitalvibe

Lucie 3. května 2017

Dobrý den, chci se zeptat na doplnění železa u 15 měsíčního díťete, byla zjištěna lehká chudokrevnost. Zda pšenice bude vhodná nebo byste mě poradila jiný produkt.
Mockrát děkuji
Lucie

Zobrazit odpověď
Mgr. Michaela Ptáčková

Mgr. Michaela Ptáčková odpověděl:

celostní výživová poradkyně, příznivkyně living history

Krásný den, Lucie,



veškeré zelené potraviny přispívají ke krvetvorbě, zvolit můžete i chlorellu. Z našeho sortimentu je vhodná taky kustovnice a moruše.



S pozdravem Michaela

Eva Motlochová 12. srpna 2016

Dobrý den, mám nedostatek železa v krvi a chystám se na detoxikaci organismu. Ráda bych se zeptala, jestli byste mi doporučili mladý ječmen nebo pšenici. Podle vámi uvedených informací obsahuje mladá pšenice více železa, ale všeobecně je doporučován ječmen. Moc děkuji za radu. Eva

Zobrazit odpověď
Martina Greenberg DiS.

Martina Greenberg DiS. odpověděl:

nutriční terapeutka

Hezký den Evo,

mladý ječmen a pšenice jsou si velmi podobné. Pšenice je více detoxikační a i v jiných zemích světa se k detixikace používá právě mladá pšenice. Mladý ječmen je v tomto ohledu jemnější. U nedostatku železa jde především o obsah chlorofylu a správné okysličení těla, což zajišťují obě traviny. Doporučila bych vám užívání pšenice a to 2x denně jednu čajovou lžičku nalačno. Ideální je kombinace se sladkovodími řasami, nejlépe s řasou chlorellu, která napomáhá detoxikaci střev. Tato kombinace se mí nejvíce osvědčila při nižší hladině železa.

Ivana Bajgarova 27. května 2016

Dobrý den, objednala jsem si u vás tuto mladou pšenici, protože zde uvádíte, že je vypěstovaná v USA, v Utahu..., pšenice mi byla doručena, ale na krabičce je uvedeno, že je z Japonska. Můžete mi, prosím, napsat, odkud opravdu je? Děkuji.

Zobrazit odpověď
Mgr. Michaela Ptáčková

Mgr. Michaela Ptáčková odpověděl:

celostní výživová poradkyně, příznivkyně living history

Krásný den, paní Bajgarová, mladá pšenice pochází z Utahu z USA. Z Japonska máme chlorellu. Není možné, že jste se přehlédla? Zkontrolovala jsem etiketu a je v pořádku. Pokud máte skutečně uvedené Japonsko u mladé pšenice, budeme rádi, pokud nám pošlete foto obalu. Děkujeme.

Karolína Bujáková 16. dubna 2016

Dobrý den,

můžu se ještě zeptat o srovnání ječmene a této pšenice? Děkuji moc

Zobrazit odpověď
Mgr. Michaela Ptáčková

Mgr. Michaela Ptáčková odpověděl:

celostní výživová poradkyně, příznivkyně living history

Krásný den, Karolíno, co se týče živin, jsou oba druhy plus mínus srovnatelné. Na pšenici mně imponuje její lahodná chuť, která není tak trávová jako u ječmene, takže já osobně volím pšenici.