Zelený ječmen: klíč ke zdraví, energii i dlouhověkosti
Zelený ječmen je považovaný za jednu z nejvýživnějších superpotravin. Je bohatý na chlorofyl a celou škálu prospěšných látek, které pomáhají zlepšit vitalitu, detoxikovat tělo i podpořit celkové zdraví. Pokud jste mu ještě nedali šanci, nyní je ideální příležitost objevit jeho mimořádné účinky.
První zmínky o zeleném ječmeni a jeho používání sahají až do roku 7000 př. n. l.,1 kdy si ho lidé cenili zejména jako lék na nejrůznější zdravotní neduhy. Legenda dokonce praví, že starověcí gladiátoři ho používali ke zvýšení síly a vytrvalosti, což jen potvrzuje skutečnost, že tyto mladé lístky jsou opravdovou nutriční velmocí.
Zelený ječmen je totiž doslova nabitý vitamíny (B1, B2, B5, B6, B9, A, C, E) a minerály, jako je vápník, hořčík, draslík, železo, mangan nebo zinek. Významný je i z hlediska aminokyselin, antioxidantů, enzymů a chlorofylu – zeleného barviva, kterému z velké části vděčí právě za své neobyčejné účinky pro zdraví.
Obsah článku:
Jak se získává zelený ječmen?
Pokud jste někdy narazili na pojmy „zelený ječmen“ a „mladý ječmen“, možná jste pak byli trochu zmatení. Tyto dva názvy se často zaměňují, ovšem rozdíl mezi nimi zpravidla není. Existují však dva způsoby zpracování.
Při prvním způsobu zpracování se zelené lístky ječmene lisují na 100% šťávu, která se poté suší. Tato forma, známá také jako mladý ječmen, obsahuje vlákninu, což zajišťuje snadnější trávení a lepší vstřebávání vitamínů a minerálů.
U druhého způsobu se mladé výhonky zeleného ječmene nejprve suší a následně melou na prášek. Tento proces zachovává vlákninu, což přispívá k očistě střev, ale mírně snižuje absorpci živin. Obě formy zpracování mají své výhody, takže záleží jen na tom, jaký přínos od nich očekáváte.
Klíčové však je, aby zelený ječmen rostl v čistém, ekologickém prostředí bez pesticidů a těžkých kovů, ideálně na organických farmách s bio certifikací. Dokáže totiž z půdy vytěžit nejen prospěšné látky, ale i ty škodlivé, proto je místo pěstování tolik důležité.
Pro ty nejlepší zdravotní benefity by také měl být zelený ječmen sklízen, když jeho výhonky dosahují výšky 20–30 cm. V této fázi totiž obsahuje nejvíce chlorofylu a enzymů, které podporují detoxikaci a regeneraci těla. Stejně důležitý je proces sušení, kdy teplota by neměla přesáhnout 40 °C, aby si uchoval co nejvíce živin.
Ten nejkvalitnější mladý ječmen koupíte i u nás ve Vitalvibe.
4 unikátní zdravotní přínosy zeleného ječmene
Zelený ječmen i dnes po tisíci letech přináší celou řadu přínosů od ochrany DNA a podpory kvalitního spánku až po detoxikaci. Také přispívá k lepšímu trávení, posiluje imunitní systém a zvyšuje celkovou vitalitu.
Ochrana DNA
V dnešním světě plném toxinů, radiace a chemikálií je nezbytné dodávat tělu dostatek antioxidantů, které ho chrání před volnými radikály a poškozením DNA. Zelený ječmen vyniká vysokým obsahem chlorofylu, silného antioxidantu, který hraje důležitou roli v ochraně a regeneraci buněk.
Obsahuje také enzym superoxiddismutázu, který neutralizuje volné radikály a snižuje oxidační stres, čímž může přispět k prevenci chronických nemocí.
Díky vitamínům E, C a beta-karotenu pak nejen posiluje imunitu, ale také chrání pokožku před škodlivým UV zářením nebo buňky před radiací. K tomu se přiklání i výzkum provedený na potkanech vystavených ionizujícímu záření. Zvířata, kterým se podávaly antioxidanty, vykazovala po ozáření menší poruchy DNA.2
Čištění organismu
Trápí vás trávicí potíže a únava? Zelený ječmen je skvělým pomocníkem pro zdraví střev i krevního řečiště. Obsahuje hojnou dávku vitamínů, minerálů a antioxidantů, které zlepšují trávení a zároveň přispívají k lepšímu prokrvení a zdraví cév.
Bohaté množství chlorofylu pak zvyšuje tvorbu červených krvinek a také zlepšuje okysličení těla. To vše přispívá k lepší regeneraci, vitalitě a celkové pohodě.
Podpora kvalitního spánku
Zelený ječmen může být také vaší tajnou zbraní pro klidný a hluboký spánek. Je bohatý na kyselinu gama-aminomáselnou (GABA), která uvolňuje mysl, zmírňuje stres a navozuje pocit relaxace. K tomu přispívají i cenné minerály jako vápník, hořčík a vitamíny skupiny B, které jsou klíčové pro vyvážený spánkový cyklus.
Nezanedbatelnou roli hraje i tryptofan – esenciální aminokyselina, která napomáhá k rychlejšímu usínání, delšímu spánku, a dokonce i lepší náladě.3 V těle se totiž mění na serotonin, „hormon štěstí“, který se následně přeměňuje na melatonin – hormon, který je zodpovědný za přirozenou ospalost.
Tato harmonická souhra látek dovoluje tělu uvolnit se a dosáhnout regenerujícího spánku, což ocení zejména ti, kdo bojují s nespavostí.
Omlazení pokožky
Ztrácí vaše pleť svůj přirozený lesk a vitalitu? Zelený ječmen, bohatý na vitamín C, hořčík a selen, podpoří její pružnost, pomůže oddálit vznik vrásek a dodá jí svěží, mladistvý vzhled.
Navíc chrání pokožku před škodlivými vlivy, jako je UV záření, chladný vítr nebo smog, který na podzim a v zimě trápí hlavně městské oblasti. Díky svým antioxidačním vlastnostem může pravidelné užívání zeleného ječmene také zmírnit projevy akné a atopické dermatitidy.
Pokud vás zajímají další benefity zeleného ječmene nebo byste se chtěli dozvědět něco o jeho historii, přečtěte si článek Zelený ječmen – životabudič gladiátorů, který pomáhá i dnes.
Zelený ječmen, spirulina nebo chlorella?
Všechny tři zelené potraviny se řadí mezi nejpopulárnější „supergreens“, přičemž každá má své specifické výhody.
Věděli jste např., že nejbohatší na bílkoviny ze tří zmiňovaných je právě chlorella? Že spirulina obsahuje hlavně phytocyanin – modré barvivo, které se významně podílí na řízení celého imunitního systému, nebo že ječmen má ze jmenované trojky zdaleka nejvyšší hodnoty vápníku, hořčíku a draslíku?
Chlorella a spirulina, na rozdíl od zeleného ječmene, jsou mikroorganismy, které však nabízejí mnoho prospěšných vlastností stejně jako ječmen. Chlorella, jednobuněčná zelená řasa, se cení pro vysoký obsah chlorofylu, bílkovin, železa, vápníku a vitamínu B12, což z ní dělá skvělého pomocníka při detoxikaci a podpoře zdraví střev.
Spirulina, modrozelená sinice, se zase pyšní fykocyaninem, silným antioxidantem s imunomodulačními vlastnostmi, které řídí imunitní systém. Zahrnuje také všechny esenciální aminokyseliny a chrání buňky proti oxidativnímu stresu. Při analýze jejího nutričního složení bylo zjištěno, že každý gram spiruliny obsahuje až 180 mg fykocyaninu, zatímco chlorofylu má pouze 11 mg.4
Na druhé straně zelený ječmen pochází z mladých listů ječmene a je bohatý na chlorofyl, vlákninu a minerály, jako jsou vápník, draslík a hořčík. Je proslulý svou schopností zlepšovat trávení a díky flavonoidům a polyfenolům má silné antioxidační účinky. Na rozdíl od řas obsahuje méně bílkovin, je ale bohatý na tryptofan, který podporuje zdravý spánek a dobrou náladu.
Jak si mezi nimi vybrat?
- Chlorella je perfektní, pokud hledáte účinnou detoxikaci od těžkých kovů a potřebujete doplnit vitamín B12, železo a v menším množství také bílkoviny.
- Spirulina se hodí, když vám chybí energie a chcete posílit imunitu nebo zvýšit celkovou vitalitu.
- Zelený ječmen pak pomáhá při detoxikaci, regeneraci těla a také při zlepšení kvality spánku.
Jak užívat zelený ječmen
Užívání zeleného ječmene není žádná věda. Stačí zhruba 15 g prášku rozdělit do 1–3 dávek denně (tedy cca 5 g na dávku). Můžete si ho rozmíchat ve vodě nebo přidat do smoothie, salátů či ovocných šťáv.
Množství vody volte podle toho, jak silný nápoj preferujete. Pro nejlepší vstřebání živin je ideální pít zelený ječmen ráno na lačno, ovšem pokud potřebujete rychle dobít energii během dne, rozhodně neuděláte chybu, pokud si naordinujete sklenici zeleného elixíru i odpoledne.
Má zelený ječmen nějaké vedlejší účinky?
Zelený ječmen je zpravidla dobře snášený, přesto však při nadměrném užívání může velké množství chlorofylu způsobit průjem nebo žaludeční křeče. Proto se obecně doporučuje začít s malým množstvím a sledovat, jak vaše tělo bude reagovat.
Pokud užíváte léky nebo máte cukrovku, vysoký krevní tlak, poruchy štítné žlázy, srdeční nebo autoimunitní onemocnění, je rozumné konzultovat užívání zeleného ječmene s lékařem. Také byste měli být na pozoru, pokud máte alergii na lepek. U ječmenné trávy se uvádí 0 % lepku, ale pokud se u vás po konzumaci objeví příznaky alergie, jako je kopřivka, svědění, otoky nebo potíže s dýcháním, zelený ječmen raději vynechte.
Vždy máte možnost požádat prodejce o doložení obsahu lepku v produktu. Zelený ječmen je přirozeně bezlepkový, ale některé produkty mohou obsahovat lepek kvůli kontaminaci z okolních polí. My máme potvrzené, že náš ječmen obsahuje opravdu minimální množství lepku, což z něj činí bezpečnou volbu i pro osoby s celiakií.
A jak je to s užíváním zeleného ječmene v těhotenství a při kojení? Obecně se jeho konzumace nedoporučuje, protože není dostatek výzkumů, které by potvrdily jeho bezpečnost v tomto citlivém období. Pokud o užívání zeleného ječmene přesto uvažujete, vždy se poraďte se svým lékařem.
I přes toto omezení zůstává zelený ječmen jednou z nejmocnějších superpotravin pro výživu a detoxikaci. Jeho přínosy pro zdraví, energii a vitalitu jsou známé už od starověku, a proto není divu, že i dnes se stále více stává nepostradatelnou součástí zdravého životního stylu.
Jaké další články si můžete přečíst?
- Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?
- Chlorella: zelená superpotravina s komplexními účinky na naše zdraví
- Spirulina: zelená superpotravina pro celkové zdraví
- Pohodlí v barefoot botách: naboso, a přesto obutí
Zdroje:
111 Life-Changing Reasons to Add Barley Grass To Your Diet
2Evaluating the radioprotective effect of green barley juice on male rats
3Chapter 1 - Tryptophan and its role in sleep and mood
4Nutritional analysis of spirulina sp to promote as superfood candidate
Barley Grass: Benefits, Uses, and Precautions
Elixír zdraví v podobě nápoje ze zeleného ječmene
Chlorella vs Spirulina vs Barley Grass: Which Supergreen Should You Try
Top Green Superfoods: What's The Difference?
Benefits of Barley Grass And Its Side Effects