Proteiny jako tajemství krásy, zdraví a síly: Jak ovlivňují každou část našeho těla?

Bílkoviny jsou nezbytnými živinami, které naše tělo potřebuje k celé řadě procesů. Ať už je to stavba svalů a tkání, nebo buněčné procesy. Bez dostatečného množství bílkovin by se naše tělo neobešlo – jsou nezbytné pro regeneraci, růst, a dokonce i pro to, abychom se cítili silní a energičtí.

Pojďme se tedy zaměřit na to, co je protein, proč je tak důležitý a z čeho ho můžeme získat.

Obsah článku:

Protein nebo bílkovina?

Termín „protein“ pochází z řeckého slova „protos,“ což znamená „první“ nebo „nejdůležitější“. Bílkoviny skutečně patří vedle sacharidů a tuků k tzv. makroživinám. To jsou látky, které potřebujeme přijímat ve vysokém množství, aby tělo mělo dostatek energie k udržování tělesných funkcí a provádění každodenních činností.

Každý typ proteinu má unikátní strukturu, která umožňuje vykonávat specifickou funkci – od mechanické podpory buněk až po chemické reakce, které nás udržují naživu. Samotné molekuly se pak skládají z různých aminokyselin.

Proteiny jsou tedy složitými molekulami aminokyselin, které se podílejí na celé řadě fyziologických procesů v těle. Mnoho z nás si je pojí především s budováním svalové hmoty. Vyšší příjem bílkovin s růstem svalů úzce souvisí, ovšem poslání proteinů je mnohem širší.



Základní stavební kámen celého těla

Bílkoviny jsou skutečně univerzální – přenáší látky, staví tkáně, podporují metabolismus a chrání nás před infekcemi

Pojďte se podívat na některé z jejich klíčových rolí podrobněji a zjistěte, co dělá protein v těle.

Proč jsou bílkoviny pro tělo důležité?

  • Stavba a oprava tkání – bílkoviny jsou základním prvkem při tvorbě nových buněk a obnově těch stávajících. Každá buňka v těle, od těch svalových přes buňky v kůži až po orgány, je tvořena bílkovinami a při poškození se díky nim dokáže regenerovat.
  • Enzymy a metabolismus – lidský organismus produkuje mnoho enzymů, kterých je třeba například na trávení. I ty se skládají převážně z proteinů, bez nich by tedy nemohla v těle správně probíhat přeměna živin.
  • Transport živin a kyslíku – o přenos kyslíku z plic do všech tkání se starají červené krvinky. Ty obsahují hemoglobin, speciální bílkovinu. V krvi najdeme i další transportní proteiny, které zase zajišťují přenos vitamínů, minerálů, stopových prvků nebo hormonů.
  • Imunitní systém – bez dostatečného příjmu bílkovin dochází k oslabení imunitního systému. Proteiny jsou totiž základním stavebním kamenem všech protilátek.
  • Hormonální rovnováha a růst – v neposlední řadě se z určitých typů proteinu skládají i hormony. Ty regulují důležité procesy v těle. Inzulín se například stará o optimální hladinu cukru v krvi, růstový hormon je důležitý pro obnovu a růst všech buněk, zejména pak v raném věku. 


Bílkoviny podpoří krásu, energii i hubnutí

Jak proteiny ovlivňují zdraví i krásu

Základní fyziologické procesy, při kterých je zastoupení bílkovin nezbytné, jsme si tedy již přiblížili. Většina z nás se však o bílkoviny ve stravě zajímá především ze dvou důvodů. 

Tím prvním je bezesporu růst svalové hmoty. Bílkovina je totiž základní složkou svalových vláken. Pokud se věnujete cvičení a chcete podpořit růst svalů, musíte zvýšit i příjem proteinů a zařadit je tak v dostatečném množství do svého jídelníčku. V souvislosti s cvičením jsou tyto makroživiny společně se sacharidy nezbytné i pro správnou regeneraci po tréninku.

Dalším důvodem je pocit sytosti – ten využíváme hlavně při redukci váhy. Z bílkovin tedy nemusíme jen přibírat na svalové hmotě, ale i efektivně hubnout. Většina redukčních jídelníčků je založených na zvýšení podílu bílkovin a snížení příjmu tuků. 

Díky tomu má člověk menší pocit hladu a cítí se i déle sytý. Bílkoviny navíc zajistí, že při hubnutí nepřijdeme o důležitou svalovou hmotu.

Dostatek proteinů je nezbytný jak pro muže, tak pro ženy. Ty ocení třeba působení těchto živin na celkovou krásu pokožky, vlasů i nehtů. Důležitý je konkrétně kolagen, který zajistí pružný a mladistvý vzhled pokožky, nebo keratin nezbytný pro zdraví vlasů a nehtů.

Některé aminokyseliny, které tvoří bílkoviny, se podílejí i na produkci neurotransmiterů.

Do této skupiny neurohormonů patří třeba dopamin nebo serotonin. Na produkci těchto látek závisí celá naše nálada a psychický stav, paměť a soustředění.


Bílkoviny jako důležitá složka jídelníčku

Bílkoviny jako důležitá položka našeho jídelníčku

Přijímat dostatečné množství bílkovin tedy přímo souvisí s naším celkovým zdravím. Kolik bílkovin je ale dost? V jakých potravinách proteiny najdeme?

Konkrétní objem těchto makroživin v jídelníčku by měl vždy odpovídat osobním potřebám. Doporučený denní příjem pro dospělého člověka se pohybuje okolo 0,8 gramu bílkovin na kilogram tělesné váhy. Většinou je ale potřeba více – chcete-li zhubnout, navyšte příjem na 1,5 až 2 gramy na kilogram váhy. Aktivním sportovcům se doporučuje i příjem vyšší než 2 gramy, ve výjimečných případech až 3,4 gramu na kilo hmotnosti.

Pro vyšší pocit sytosti si pak hlídejte i příjem vlákniny. Tu najdete přirozeně v ovoci a zelenině, luštěninách nebo obilninách. Doplnit se dá i formou různých práškových doplňků stravy – v tomto případě sáhněte po rozpustné vláknině, která zajistí větší pocit sytosti a zároveň funguje jako prebiotikum.

Protein není jen maso

Při otázce bílkovin ve stravě si asi všichni vybavíme maso, vejce a mléčné výrobky. Ty jsou jistě bohatým zdrojem těchto makroživin, ne však jediným. Vsaďte na rostlinné zdroje bílkovin, které zároveň nabídnou dostatek vlákniny, minerálů a vitamínů.

Proteiny na Vitalvibe 

Co jsou proteiny a máte jich ve stravě dostatek

Kde tedy rostlinné bílkoviny najdeme?

  • Luštěniny – primárním zdrojem bílkovin u lidí na rostlinné stravě jsou luštěniny a výrobky z nich. Sója obsahuje komplexní spektrum aminokyselin, proto můžeme výrobky z ní považovat za plnohodnotnou náhradu živočišných bílkovin. Jiné luštěniny jsou také bohaté na bílkoviny, už ale nemají kompletní spektrum aminokyselin. Bývají chudé na aminokyselinu methionin, kterou je nutné doplnit jinak, a proto se často kombinují s obilovinami, které methionin hojně obsahují. Luštěniny zase doplňují obilovinám aminokyselinu lysin, a tak je tato kombinace prospěšná v obou případech.
  • Ořechy a semena – v menším množství avšak s vyšší využitelností (jsou-li oříšky semínka předem máčená kůli fytátům a inhibitorům) najdeme bílkoviny také v semenech a ořeších. Vyzkoušet můžete třeba lněné, dýňové nebo chia semínko. Z ořechů jsou to především mandle, pistácie, vlašáky a pinie.
  • Pseudoobiloviny a obiloviny – tyto potraviny jsou skvělým zdrojem sacharidů, najdeme v nich však i podíl bílkovin. Do této skupiny patří například pohanka, quinoa, ječmen, rýže, pšenice, oves nebo amarant.
  • Řasy a supergreens – bohatým zdrojem bílkovin jsou také některé řasy, především chlorella a spirulina. Pozadu nezůstávají ani zelené potraviny. Ty se dají konzumovat v čerstvé formě ve smoothies i jako prášek k přípravě nápoje.

Chlorella – řasa bohatá na bílkoviny



Pomohou i chutné koktejly

Dostat do sebe potřebné množství bílkovin je někdy pěkný oříšek, zejména pro sportovce, kteří jich potřebují opravdu hodně. Oblíbeným zdrojem jsou v tomto případě různé proteinové shaky, nápoje, tyčinky, jogurty, prášky, kaše a celá řada dalších doplňků.

Vybírat si můžeme nejen z nepřeberného množství druhů produktů a jejich příchutí, ale i složení. Na své si přijdou milovníci rostlinné stravy, kterým se nabízí doplňky s proteinem hrachovým, rýžovým nebo třeba sójovým. Jejich výhodou je často lepší tolerance při trávení. Klasikou mezi živočišnými proteiny jsou pak ty syrovátkové.

Proteiny na Vitalvibe 

Rostlinné proteiny

Skvělou volbou pro sportovce i ty, kteří si chtějí jen doplnit bílkoviny a další živiny nad rámec jídelníčku, je například Four Sigmatic Proteinový prášek obohacený o superfoods v kakaové nebo vanilkové příchuti. Jedná se o čistě přírodní směs rostlinných bílkovin, je tak vhodný i pro vegany. Milovníci ovocných příchutí pak ocení Protein Blend Bio lesní plody od značky Sunwarrior, který je opět čistě rostlinný.



Vyvážená strava je klíčem ke zdraví a vitalitě

Vyvážený příjem bílkovin je nezbytný pro správné fungování organismu. Rozmanitá strava, která zahrnuje různé zdroje bílkovin, podpoří růst svalů, zdraví pokožky, vlasů a nehtů i duševní pohodu. 

Naučme se zařadit bílkoviny do jídelníčku v dostatečném množství a nedívat se na ně jen jako na „tvůrce bicepsů“ – tělo se nám za to odmění dostatkem energie, síly i dobré nálady.



Co dalšího si můžete přečíst: 

Zdroje:
The Nutrition Source
Protein in diet
What Are Proteins and What Is Their Function in the Body?
9 Important Functions of Protein in Your Body
Bílkoviny (proteiny) a aminokyseliny
Bílkoviny
Bílkoviny ve výživě člověka

Související produkty

Podobné články

Zdraví pleti začíná přímo na jejím povrchu – v mikrobiomu pokožky

Zdraví pleti začíná přímo na jejím povrchu – v mikrobiomu pokožky

05.12.2024

Mnoho lidí se potýká s kožními problémy, aniž by tušili, že klíčem k jejich řešení může být právě rovnováha mikrobiomu. Pokud chcete mít...

číst celý článek

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

18.10.2024

Hořčík představuje po vápníku, sodíku a draslíku 4. nejdůležitější minerál v organismu. A protože se podílí na více než 300 různých...

číst celý článek

Jak modré světlo ovlivňuje kvalitu spánku

Jak modré světlo ovlivňuje kvalitu spánku

02.07.2024

V dnešní době, kdy se moderní technologie staly nedílnou součástí našich životů, se stále více upřednostňuje pohodlnost a přístupnost...

číst celý článek

Čím nahradit kávu? Vyzkoušejte kvalitní kakao!

Čím nahradit kávu? Vyzkoušejte kvalitní kakao!

18.06.2024

Káva patří mezi takzvané společenské nápoje. Pije se při různých setkáních a příležitostech, jejím primárním posláním je však povzbudit...

číst celý článek

všechny články