Premenstruační syndrom: vše, co potřebujete vědět o PMS
Asi každá žena se během života setká s různými nepříjemnostmi, které doprovázejí menstruaci. Ať už jde o bolesti břicha, výkyvy nálad nebo třeba vznik akné. Většina těchto potíží se však neprojeví přímo v období menstruačního krvácení, ale několik dnů před ním.
Právě v tomto období nastupuje na scénu PMS neboli premenstruační syndrom. Ten se někdy neprojevuje téměř vůbec, jindy je natolik silný, že je nutné hledat cesty ke zmírnění příznaků. Jak se vlastně PMS projevuje? Týká se všech žen? A dá se řešit i přírodní cestou?
Obsah článku:
Co je to PMS
Premenstruační syndrom (PMS) je soubor fyzických a psychických symptomů, které se u žen v reprodukčním věku opakovaně objevují v období před menstruací. Postihuje až 90 % žen, avšak s různě silnou intenzitou.
U 10–20 % žen je PMS natolik závažný, že negativně ovlivňuje jejich běžné fungování. Kromě toho, že žena zažívá nepříjemné pocity, je často vystavená také tlaku okolí a nepříjemným narážkám. Většina lidí postrádá o této problematice dostatek informací a mají tendence problém bagatelizovat a ženy trpící PMS často neberou vážně.
Příčina PMS není zcela objasněná. Předpokládá se, že souvisí s hormonálními změnami během menstruačního cyklu, zejména s kolísáním hladiny estrogenu a progesteronu. Dále se na vzniku PMS mohou podílet i další faktory, jako je stres, nedostatek spánku, nezdravý životní styl a genetická predispozice.
Diagnostika PMS se provádí na základě anamnézy, tedy popisu symptomů pacientkou. Lékař se ptá na typ a intenzitu symptomů, jejich dobu trvání a vliv na běžný život pacientky. V případě nejasností může lékař doporučit vést deník menstruačního cyklu, do kterého si pacientka zaznamenává vše, co považuje za důležité.
Premenstruační syndrom v menstruačním cyklu
PMS úzce souvisí s menstruačním cyklem, i když není přímo jeho součástí. S příznaky se setkáte nejčastěji v luteální fázi, která začíná po ovulaci. Stejně jako se u každé ženy liší průběh PMS i jeho intenzita, také délka obtíží je odlišná.
V některých případech jde o deset dnů, jindy pouze o dva. Kdy tedy má žena PMS? Většinou nastupuje 7 až 14 dnů před začátkem krvácení.
Dospělé ženy už zpravidla ví, co mají od tohoto období očekávat. Je dobré ho alespoň částečně přijmout a trochu plánovat. Pokud víte, že vám kvůli PMS klesá výkon, jste unavená a nemůžete vystát lidi okolo sebe, udělejte si práci a pochůzky, které vyžadují více energie nebo komunikaci, v jiném termínu.
Co se děje před menstruací?
V luteální fázi menstruačního cyklu, která začíná po ovulaci a trvá až do nástupu menstruace, se v ženském těle děje mnoho změn. Tyto změny jsou způsobené kolísáním hladiny hormonů estrogenu a progesteronu.
Hladina estrogenu se po ovulaci zvyšuje a poté klesá. Estrogen stimuluje růst děložní sliznice a ovlivňuje náladu, emoce a chuť k jídlu. Progesteron se po ovulaci také zvyšuje a poté klesá.
Progesteron pomáhá udržovat děložní sliznici a připravuje tělo na těhotenství. A právě různé výkyvy a nárůst těchto hormonů pravděpodobně způsobují také premenstruační syndrom.
Příznaky PMS
To, že se nás premenstruační syndrom týká, poznáme podle celé řady příznaků. Ty se objevují v různé intenzitě, někdy se projeví jen pár z nich, jindy je situace horší. Symptomy se dělí na fyzické a psychické, jsou tedy velmi individuální.
Fyzické symptomy:
- bolesti hlavy, prsou, podbřišku, svalů či kloubů,
- akné a ekzémy,
- zadržování vody,
- nárůst hmotnosti,
- změny chuti k jídlu,
- poruchy spánku.
PMS a psychika
Fyzické příznaky PMS se často dají přejít a vyřešit například užíváním bylinek, doplňků stravy, cvičením nebo léky na úlevu od bolesti. Psychické stavy, které PMS doprovázejí, jsou často závažnější a hůře řešitelné.
PMS úzce souvisí s psychickým rozpoložením ženy. Tento stav se navíc pravidelně opakuje a někdy trvá i 14 dnů z měsíce, což velmi negativně ovlivňuje její běžné fungování.
Hormonální vliv PMS na psychiku zahrnuje příznaky jako:
- silné výkyvy nálad,
- depresivní a úzkostné stavy,
- impulzivita až agrese,
- demotivace a absence pocitu štěstí,
- podrážděnost a přecitlivělost na různé podněty,
- negativní myšlenky, sebeobviňování a nízké sebevědomí,
- plačtivost.
Tyto psychické projevy ještě více prohlubuje nezdravý životní styl, nedostatek spánku, chronický stres nebo jiná psychická onemocnění.
Někdy tedy stačí pouze upravit své návyky, jindy je však nezbytný zásah lékaře či psychologa. Velkou roli v tomto ohledu hraje i komunikace ženy s blízkými a okolím. Partner i členové domácnosti by měli pochopit závažnost situace a ženu se vždy snažit podpořit.
Pokud berou i nejbližší členové rodiny tyto potíže na lehkou váhu, mohou se psychické problémy spojené s PMS ještě prohloubit. Podpora okolí je tedy klíčová.
Zajímavostí je, že v některých kulturách se například muži menstruujících žen dokonce bojí. Jinde jim zase vyhrazují nějaké speciální místo, například jakýsi sdílený dům, ve kterém dámy v klidu „přečkají“ ty nejhorší chvíle.
I v naší společnosti je menstruace jakési tabu, o kterém se nikomu příliš mluvit nechce, a o PMS většina lidí neuvažuje jako o nemoci nebo stavu, který může ženám znepříjemňovat život.
Silný premenstruační syndrom
„Klasický“ premenstruační syndrom se tedy týká asi 90 % žen. Přibližně 3 až 8 % z nich trpí jeho závažnější formou, která se nazývá premenstruační dysforická porucha (PMDD).
Symptomy jsou sice podobné, avšak výrazně intenzivnější, zejména jedná-li se o příznaky psychické. PMDD se tak řadí mezi psychiatrické poruchy, které je nutné řešit léky, jako jsou antidepresiva, stabilizátory nálady, hormony.
Projevy PMS během života
Projevy doprovázející menstruaci se během života ženy různě mění. Mladé dívky při první menstruaci PMS příliš nepociťují. V tomto věku patří mezi nejběžnější potíže akné a kožní změny, případně bolesti v podbřišku těsně před začátkem krvácení.
S přibývajícím věkem, kdy se množství produkovaných hormonů mírně mění, mohou být premenstruační příznaky výraznější. Nejhorší stavy však ženy obecně zažívají před menopauzou a v takzvaném „přechodu“.
K typickým projevům PMS se v tomto období přidávají ještě silné návaly horka, noční pocení, nespavost, intenzivnější výkyvy nálad, deprese.
Co na PMS – jak si ulevit od příznaků premenstruačního syndromu
I když by se po přečtení všech výše uvedených informací mohlo zdát, že se nepříjemnostem doprovázejícím PMS snad ani nedá vyhnout, opak je pravdou. U většiny žen stačí úprava životního stylu, jídelníčku, dostatek pohybu, spánku či doplnění správných vitamínů.
Doplňky stravy
Kromě zmiňovaných obecných rad je dobré doplnit i některé důležité živiny. Základem by měl být hořčík a vitamín B6. Oba tyto prvky pomáhají s únavou, psychickým napětím, ale i s křečemi při menstruaci. Kyselina listová je pak důležitá pro správnou krvetvorbu a může pomoct s únavou a podrážděností.
Cenným prvkem pro každou ženu je i vápník, který se postará nejen o zdraví kostí, ale i o hormonální rovnováhu. Přírodní prevencí proti bolestem je dostatek omega-3 nenasycených mastných kyselin, při menstruaci bychom v některých případech neměly zapomínat ani na doplnění železa.
Bylinky
Bylinky mohou být součástí doplňků stravy i čajových směsí. Některé si dokonce zvládnete vypěstovat a nasušit samy.
S ženskými potížemi a PMS pomáhá například:
- kontryhel,
- drmek obecný,
- řebříček,
- ginkgo biloba,
- heřmánek,
- meduňka,
- třezalka tečkovaná,
- maca peruánská,
- ashwagandha.
Léky na premenstruační syndrom
V některých případech si s bylinkami, cvičením a vitamíny nevystačíte. O návštěvě lékaře byste měly přemýšlet ve chvíli, kdy obtíže spojené s PMS výrazně omezují a narušují vaše běžné fungování.
Častým problémem bývají silné, opakující se deprese a úzkosti, spánkové poruchy nebo zadržování vody v těle. V souvislosti s premenstruačním syndromem se pak předepisují nejčastěji antidepresiva, léky na odvodnění nebo hormonální antikoncepce.
Premenstruační syndrom může být nepříjemným společníkem. Doprovází jej celá řada negativních příznaků, jako jsou různé bolesti, psychické problémy i změny v chování a vzhledu ženy. Nebojte se tento problém řešit, ať už si na to troufnete samy, nebo s pomocí odborníka.
Jaké další články si můžete přečíst:
- Premenstruační syndrom – V-TALK #65
- Rozhovor: o plodnosti, těhotenství a výživě s Evou Hájkovou
- Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?
Zdroje:
Ženy a premenstruační syndrom
Premenstruační syndrom (PMS)
Premenstruační syndrom u žen a možnosti zmírnění jeho příznaků
Effects of Laughter Yoga on Premenstrual Symptoms
The prevalence of premenstrual dysphoric disorder
Network structure of complex interactions of premenstrual syndrome and influencing factors in young adult women
Premenstruační syndrom