Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?
Green food neboli zelené potraviny jsou v oblasti zdravého stravování stále populárnější. Nabízejí totiž množství cenných živin i řadu zdravotních benefitů. Díky vysokému obsahu antioxidantů podporují přirozenou očistu organismu, obsahují železo, ale i poměrně mnoho bílkovin, což z nich činí ideální položku na veganském jídelníčku.
Mezi těmito potravinami najdeme vedle dvou oblíbených druhů řas – spiruliny a chlorelly – také mladé rostliny obilovin nebo třeba čaj matcha.
Co ale všechny spojuje, je právě zelená barva. Má snad ta vliv na naše zdraví? Pravděpodobně ano, není ale sama.
Obsah článku:
Co jsou to zelené potraviny
Zdravý životní styl a s ním spojené stravování je prioritou pro stále více lidí. Tento trend je samozřejmě pozitivní – zejména v dnešní společnosti konzumující vysoce zpracované potraviny, které obsahují nadbytek cukru, soli a přídatných látek.
Součástí zdravého stravování se staly také zelené potraviny. Jde o čistě přírodní suroviny, obvykle o řasy a rostliny, které se vyznačují zeleným zbarvením.
Některé se konzumují syrové, v jiných případech je ale lepší zelené potraviny nejprve šetrně zpracovat. Příkladem může být chlorella či spirulina, jejichž „raw verze“ bývají při špatném skladování náchylné k plísním.
Ne každému jejich chuť sedne, dají se ale přidat třeba do oblíbeného ovocného smoothie. Benefitů green foodu si můžete užít i díky kvalitním doplňkům stravy ve formě kapslí nebo tablet.
Chlorella
Chlorella, mikroskopická sladkovodní řasa, je jednou z nejstarších forem života na Zemi. Její potenciál ale objevujeme až v poslední době.
Řasa se vyznačuje vysokým obsahem živin, jako jsou bílkoviny, celá řada vitamínů a minerálů. Mimo jiné v ní najdeme vitamín B12, železo, hořčík a zinek. Obsahuje také poměrně hodně vlákniny, která podporuje správné zažívání.1
Díky vysokému obsahu chlorofylu, který jí dává typické zelené zbarvení, napomáhá přirozené detoxikaci organismu.2
Mladý ječmen
První lístky mladého ječmene jsou doslova nabité živinami. Vedle zeleného chlorofylu obsahují také bohatou směs vitamínů, jejíž součástí je téměř celý B-komplex, vitamíny C a K. V zelené nati najdeme také železo, hořčík a draslík.
Jednou z nejdůležitějších látek je saponarin. To je flavonoid, který stojí za silně antioxidačními účinky zeleného ječmene. Dle dostupných studií se při pravidelné konzumaci podílí na ochraně buněk před oxidativním stresem.3
Spirulina
Další řasou na našem seznamu je spirulina. I tu najdeme ve sladkých vodách a své čestné místo v potravinářství i medicíně si získala díky vysokému obsahu minerálních látek, vitamínů, ale i nenasycených mastných kyselin a bílkovin.
Za jejími účinky na lidský organismus stojí také další bioaktivní sloučeniny, jako jsou fenoly a fykocyaninový pigment. Tyto látky se opět podílejí na detoxikaci buněk a jejich ochraně před volnými radikály.4
Matcha
Jednou z nejznámějších zelených potravin je matcha. Jde o mleté mladé lístky zeleného čaje. Sbírají se ještě před jejich plným vyvinutím z vrcholků větví a najdeme v nich tak největší koncentraci všech látek, které rostlina obsahuje.
V Japonsku a dalších asijských zemích se z prášku připravuje tradiční nápoj už více než 800 let. Zatímco dříve byl výsadou zdejších šlechticů, dnes je dostupný téměř po celém světě.
Matcha prášek je středobodem zájmu mnoha studií. Vědce uchvátilo zejména jeho unikátní chemické složení, které zahrnuje také vysoký podíl katechinů. Ty mají na starosti detoxikaci buněk a společně s theaninem, kofeinem, chlorofylem, vitamíny a minerály podporují nejen zdraví fyzické, ale i psychické.5
Vojtěška „Alfalfa“
Alfalfa, odborně tolice vojtěška (Medicago sativa), dřív byla pouze významnou krmnou rostlinou pro hospodářská zvířata. Její nať ale nabízí tolik benefitů, že své místo našla i na jídelníčku lidí. Obsahuje vitamíny K a C, měď, mangan a folát.
Její konzumace podporuje trávení a má pozitivní vliv na celý trávicí trakt. Enzymy v ní obsažené pomáhají štěpit bílkoviny, tuky a škroby. Vojtěška minimalizuje nadýmání a zlepšuje chuť k jídlu.
Detoxikace organismu se zelenými potravinami
Hlavním benefitem pravidelné konzumace zelených potravin je podpora očistného procesu a ochrana buněk před oxidačním stresem.
Tento problém se stále velmi podceňuje i přesto, že je známé negativní působení volných radikálů na lidský organismus. Ty se totiž přímo podílejí na vzniku civilizačních chorob.6
Toxinům je člověk vystavovaný denně. Naše tělo se jim umí poměrně dobře bránit díky játrům, ledvinám, střevům a kůži. Je-li toxinů příliš, potřebuje tělo s tímto procesem trošku pomoct. A
právě tady přicházejí na řadu zelené potraviny – cenný zdroj látek, které si umí s volnými radikály dobře poradit.
Očistě našeho těla můžeme jít naproti i dalšími způsoby. Základem je dostatek pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu, omezení konzumace průmyslově zpracovaných potravin i pití filtrované vody.
ONLINE KURZ: Základy suplementace
Na téma suplementace jsme pro vás vytvořili online kurz Základy suplementace s naší produktovou specialistkou a výživovou poradkyní Ing. Peťou Vaškovou.
Jaké další články si můžete přečíst?
- V čem nám pomáhá ashwagandha a proč vybrat silný extrakt ksm-66®
- Maca a ashwagandha: Královny mezi bylinami pro hormonální rovnováhu
- Nechybí vám minerály? Jak to poznat a kde je najít
- Liposomální vitamín C: objevte novou dimenzi výživy a zjistěte, jak se odlišuje od tradičních forem
Zdroje:
1 Potential of Chlorella as a Dietary Supplement to Promote Human Health
2 Enhancing Health Benefits through Chlorophylls and Chlorophyll-Rich Agro-Food
3 Flavonoids with potent antioxidant activity found in young green barley leaves
4 Trends and Technological Advancements in the Possible Food Applications of Spirulina and Their Health Benefits
5 Health Benefits and Chemical Composition of Matcha Green Tea
6 Free Radicals, Antioxidants in Disease and Health
Chemopreventive properties of young green barley extracts in in vitro model of colon cancer