Proč máme studené končetiny – V-TALK #67

Teploměr v místnosti ukazuje příjemných 25 °C, ale vaše ruce a nohy jsou jako led? Co je toho příčinou a jak rozproudit krev v žilách se dozvíte v našem článku.

Peti poraď, co s tím můžeme dělat?

Pokud jsme v místnosti, ve které je opravdu zima, tak je to přirozené. Organismus se snaží zachovat a ochránit životně důležité orgány, které jsou uložené ve středu těla. Teplá krev se proto stahuje z periferií k centru. Problém ale je, pokud jsou ruce a chodidla studené pořád. Někdy to znamená pouze nedostatečné prokrvení, což se dá upravit změnami životního stylu, bylinkami a dalšími doplňky. Může to ale také být spojeno s metabolickými, hormonálními nebo cévními onemocněními. Říká se jim vazoneurózy, z nichž známý je Raynaudův syndrom.

A s jakými onemocněními studené končetiny konkrétně souvisí?

Často souvisí se sníženou funkcí štítné žlázy. Pokud má žena studené končetiny, suchou kůži, padají jí vlasy, do toho je ještě unavená a přibírá na váze, doporučuji, aby si preventivně nechala z krve zjistit hladinu hormonů štítné žlázy. Studené končetiny mohou souviset s metaboliským onemocněním – cukrovkou. Studené končetiny se objevují také při anémii, ať už z nedostatku železa, vitamínu B12 nebo vitamínu B9 –  kyseliny listové. O anémii tady máme celé video, tak se mrkněte – viz V-TALK #50: Anémie. Souvislosti jsou zde i s nízkým a vysokým krevním tlakem nebo při ateroskleróze. A v neposlední řadě může být viníkem špatný životní styl. Patří sem nedostatek pohybu, dlouhé sezení nebo naopak dlouhé stání; přemíra jednoduchých cukrů a prozánětlivých tuků ve stravě; permanentní stres.

Tak mi přijde, že si, jako u většiny našich potíží, můžeme pomoci zase zdravým životním stylem. Je to tak?

Máš pravdu. Hlavně je důležité rozpohybovat tělo, aby do končetin proudila krev. Pomoci mohou byliny a kořeny, které se využívají pro zlepšení funkce stěn cév. Je to třeba kaštan koňský, který najdeme nejčastěji ve formě mastí. Z výživových doplňků pak železo a hořčík. Vyzkoušet můžete i známé domácí tipy jako jsou masáže hřejivými oleji nebo teplé koupele s Epsomskou solí a hořčíkem. A pokud nemáte zdravotní problém, doporučuji ještě střídání studené a teplé sprchy.

A co nějaké zahřívací koření, může nám pomoci?

Určitě. Například je fajn si do teplé ovesné kaše přidat skořici a kardamom. Potom i do dalších jídel obecně používat zahřívací koření jako je pepř, kurkuma, muškátový oříšek nebo chili. Krásně prohřívá i zázvorový čaj. Zkrátka, dá se s tím vyhrát…

Když mě osobně studí ruce a nohy, tak mám moc ráda takové zahřívací termo láhve.

Ano, ty jsou opravdu fajn. A rovnou si do nich můžeš udělat zázvorový čaj.
Na závěr ještě doplním, že studené končetiny nemusí hned znamenat, že máte poruchu štítné žlázy nebo aterosklerózu. Většinou se jedná pouze o nedostatečné prokrvení, které lze upravit hlavně životním stylem.


***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.



Související produkty

Podobné články

Jak na zdravé kosti – V-TALK #66

Jak na zdravé kosti – V-TALK #66

10.05.2024

Na zdraví kosti často zapomínáme. Přitom vyvážená strava a pravidelný pohyb jsou z hlediska prevence osteoporózy (řídnutí kostní tkáně)...

číst celý článek

Premenstruační syndrom – V-TALK #65

Premenstruační syndrom – V-TALK #65

03.05.2024

Říká vám něco cykličnost ženy? V tomto díle se spolu podíváme na stav, který trápí mnoho žen. A tím je premenstruační syndrom (PMS). Stav...

číst celý článek

Střevní mikrobiom a hubnutí – V-TALK #64

Střevní mikrobiom a hubnutí – V-TALK #64

26.04.2024

Ne nadarmo se říká, že střevní bakterie jsou klíčem k našemu zdraví. Dokonce mohou ovlivnit číslo, které vidíte, když se postavíte na...

číst celý článek

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

08.12.2023

Hořčík představuje po vápníku, sodíku a draslíku 4. nejdůležitější minerál v organismu. A protože se podílí na více než 300 různých...

číst celý článek

všechny články