Autofagie – V-TALK #59

Stále častěji se s tímto pojmem setkáváme u zastánců půstů a vyznavačů biohackingu. O co se jedná?


Co je to autofagie?

Relativně nedávno, v roce 2016, získal Jošinori Ósumi z tokijské univerzity Nobelovu cenu za přínos v pochopení mechanismu autofagie, což v doslovném překladu znamená „sebesnědění“. Buňky našeho těla mají totiž schopnost požírat a tím recyklovat sami sebe, v případě že jsou poškozené a nefunkční. Jde o jakousi buněčnou údržbu, která je stejně důležitá jak pro život, tak pro jeho konec.

S čím nám může pomoci?

Do pochopení autofagie se vkládají velké naděje, mohla by mít terapeutický potenciál v léčbě řady nemocí. Zejména ve světě biohackingu se o ní hodně mluví, nejčastěji v souvislosti s dlouhověkostí. Uvádí se, že dokáže tlumit zánět a přispívá v těle k celkové homeostáze. Podporuje správnou funkci svalů, nervů, slinivky břišní, jater a dalších orgánů, pomáhá bojovat proti infekcím a prospívá imunitního systému. Naději skýtá také v léčbě rakoviny a neurodegenerativních onemocnění.

A jak proces autofagie funguje? Probíhá pořád, nebo jen občas?

V určité míře probíhá buněčná sebeobnova v našem těle neustále. My ji však můžeme ještě více podpořit, a to zdravým stresem neboli hormezí. Jak se říká: „Co tě nezabije, to tě posílí“. Podle této hypotézy má kontrolovaný stres na člověka pozitivní účinky. Jde například o půsty, cvičení nebo různé fytochemikálie jako je kurkumin, quercetin nebo katechiny ze zeleného čaje. Mezi pozitivní stresory pro tělo patří také pravidelné saunování nebo otužování.

To mi zní úplně magicky.

Může to tak vypadat. Je ale určitě dobré vědět, že v nás něco takového probíhá přirozeně. Pokud ji budeme chtít aktivně podpořit, nesmíme to ovšem přehánět. Vysoká stimulace autofagie například při hladovění může mít negativní důsledky. Zkrátka, všeho s mírou.

Já tedy nebudu přisuzovat autofagii žádné magické účinky, ale určitě si půjdu uvařit zelený čaj.


***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.



Podobné články

Jak předejít chrápání – V-TALK #58

Jak předejít chrápání – V-TALK #58

15.03.2024

Chrápání nejenže ruší spánek všem spolunocležníkům, ale ani samotný chrápající se často dobře nevyspí. Co je jeho příčinou a jak se s ním...

číst celý článek

Přerušovaný půst – V-TALK #57

Přerušovaný půst – V-TALK #57

08.03.2024

Může podpořit hubnutí, zlepšit metabolické zdraví, chránit před chorobami a dokonce prodloužit život. Co je přerušovaný půst? A jak s ním...

číst celý článek

Cukr – V-TALK #56

Cukr – V-TALK #56

01.03.2024

Cukr je téma, které často vyvolává hodně emocí. V jakých potravinách se cukr ukrývá a jak se mu vyhnout?

číst celý článek

všechny články