Vysoký krevní tlak – V-TALK #54
Vysoký krevní tlak nebolí, ale může přivodit velké problémy. Jaké jsou příčiny a příznaky? A jak ho přirozeně léčit?
Jak poznáme, že máme vysoký krevní tlak?
Sami to poznáme velmi těžko. Protože nebolí, přichází se na něj častokrát úplně náhodou až při preventivní prohlídce u praktického lékaře. Dle České společnosti pro hypertenzi máme vysoký krevní tlak v případě, že náš tlak v tepnách je vyšší než 140/90 mm Hg, v domácích podmínkách vyšší než 135/85 mm Hg.
Vysoký krevní tlak znamená, že tlak na naše tepny je příliš vysoký a může způsobit menší, ale i větší problémy. V nejhorších případech může vést k infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě, ledvinovému selhání, erektilní dysfunkci nebo poruchám zraku.
Mám pocit, že vysoký krevní tlak je v současné době velmi časté onemocnění.
Je to tak. Dokonce se označuje jako civilizační onemocnění. Jenom v České republice jím trpí až 40 % lidí, z toho 25 % o něm dle odhadů ani neví. Taky je ale potřeba zmínit, že když nám praktický lékař naměří v ordinaci vysoký krevní tlak, nemusí to hned znamenat, že je tlak opravdu tak vysoký. Může se jednat o takzvaný „syndrom bílého pláště“, kdy jsme jen nervózní ze samotné kontroly u doktora. Často nám začne bušit srdce a zvedne se tlak. Potom ale přijdeme domů a tlak máme zase normální. Proto předtím, než hned začneme užívat léky, je dobré přeměřit si tlak v domácím prostředí.
V případě, že nemáme syndrom bílého pláště a naměříme si zvýšený nebo dokonce vysoký tlak. Co máme dělat?
Já osobně vnímám vysoký krevní tlak jako onemocnění, které se dá velmi dobře řešit změnou životního stylu. Léky totiž neřeší příčinu, ale jen udržují krevní tlak na normální hodnotě. A co doporučuji, je snížit příjem soli samotné ale i té přidávané do jídla. Pozor tedy na zpracované potraviny a polotovary jako jsou paštiky a uzeniny. Bude fajn vyhnout se taky často přesoleným jídlům z restaurací, rafinovanému cukru, alkoholu a kouření.
Pokud nejsme fyzicky aktivní, tak je dobré do denního režimu zařadit 20–30 minut souvislé tělesné aktivity. A máme-li nadváhu nebo obezitu, je opravdu vhodné jít s váhou dolů. Zkrátka, základem je přirozená opravdová strava, bohatá na makro i mikro nutrienty a dostatek pohybu.
A co konkrétně doporučuješ ze stravy, doplňků či bylin?
Na vysoký krevní tlak je perfektní středomořská strava, která je bohatá na zeleninu, ovoce, olivový olej a omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které tiší zánět v tepnách. Pro podporu proudění krve může pomoci i hořčík a hladinu sodíku vyváží draslík, který najdeme přirozeně v banánech, avokádu nebo kokosové vodě. A v neposlední řadě je pro zdraví srdce velmi prospěšný také antioxidant koenzym Q10.
A co byliny?
Uvádí se, že je několik slibných bylin a koření, které mohou pomoci. Například petržel, tymián, skořice, zázvor, ale i ashwagandha, bazalka posvátná, kurkuma a nebo ginkgo biloba.
***
Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!
CO JE TO V-TALK
V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.
✦
Ing. Marcela Vinklárková
moderátorka V-talk, naše dlouholetá event manažerka
Networking s komunitou se zájem o vědomý životní styl i vlastní letité zkušenosti ji přivedly k šíření těchto informací mezi co nejvíc lidí. To dalo vzniknout pořadu V-talk.
✦
Ing. Petra Vašková
autorka obsahu V-talk, naše expertka na výživu a zdraví
Věnuje se výživovému poradenství a lektorování jógy. Vystudovala technologii potravin se zaměřením na výživu. Na téma zdravého stravování také přednáší.
✦
Sabina Doskočilová
kameramanka a produkční, tvůrkyně našich videí
Její dvě vášně: profesionální výtvarnická praxe a vědomý životní styl se spojily dohromady při tvorbě videí pro Vitalvibe. Zde uplatňuje svoji kreativitu a estetické cítění.