VÁNOČNÍ DOVOLENÁ: Poslední objednávky odesíláme 20. 12. a pak má náš sklad několik dnů dovolenou. Objednávky odesíláme opět 30. 12.

Negativní dopady nedostatku spánku – V-TALK #25

Co dělá s naším tělem a psychikou spánková deprivace?

V-TALK #25: Negativní dopady nedostatku spánku

Máme nedostatek spánku?

V globálním kontextu určitě spíme méně. Odhaduje se, že spíme přibližně o 1,5 hodiny méně než spali lidé před 100 lety. U nás v České republice trpí nedostatek spánku až 1/4 obyvatel.

Co konkrétně nám způsobuje nedostatek spánku?

Deficitu spánku se odborně říká spánková deprivace a může být akutní nebo chronická. Obě nastávají v důsledku toho, že člověk nespí několik dní po sobě. Akutní deprivace se objevuje pouze ve výjimečných případech, typicky u lidí postihnutými traumatickými zážitky, jako je zemětřesení nebo povodně. Většina lidí má spíše zkušenost s chronickou spánkovou deprivací. Projevuje se únavou, podrážděností, nesoustředěností, výpadky paměti, neschopností vykonávat svou práci, depresivními náladami a pocity méněcennosti. 

V minulých videích jsme zmínili knihu „Proč spíme“ od Matthew Walkera. Je něco, co tě v knize překvapilo a co by stálo za sdílení?

Velmi zajímavě bylo na konkrétních případech popsáno, jak nedostatek spánku ovlivňuje prakticky všechny funkce těla. Například ve Spojených státech amerických dochází každou hodinu ke smrtelné dopravní nehodě v důsledku mikrospánku. Nebo že jarní zkrácení času o hodinu zvyšuje o 25 % riziko infarktu myokardu. Nebo že jeden týden nedostatečného spánku dokáže rozladit hormonální hladiny natolik, že můžete mít hodnotu krevního cukru stejnou jako prediabetik a jste téměř klasifikovaní jako cukrovkář. Kniha vysvětluje, jak nedostatek spánku přispívá k oslabení imunitního systému, rozvoji Alzheimerovy choroby a rakoviny.

Podle Mathew Walkera je každý naprogramovaný k jinému chronotypu. Někdo přirozeně vstává brzy a chodí spát dřív. Někdo naopak přirozeně chodí spát pozdě a vstává pozdě. V populaci existuje několik chronotypů a my bychom měli každý chronotyp respektovat. Například teenageři mají jiný cyklus než dospělí, proto přirozeně tíhnou k tomu chodit spát později a později vstávat. Nutit dospívající jít brzy spát proto nedává smysl. Otázkou je nastavený školní systém, kdy škola začíná většinou v 8 hodin. Brzké ranní vstávání pro školáky proto nemusí být jednoduché.

***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.



Podobné články

V čem nám pomáhá Ashwagandha a proč vybrat silný extrakt KSM-66®

V čem nám pomáhá Ashwagandha a proč vybrat silný extrakt KSM-66®

26.06.2024

Ashwagandha patří mezi nejdůležitější rostliny v ayurvédské medicíně a řadíme ji mezi adaptogeny. Může nám tedy pomoci lépe zvládat...

číst celý článek

Základní tipy pro lepší spánek a usínání

Základní tipy pro lepší spánek a usínání

20.12.2023

Dostatek kvalitního spánku patří k naprosto zásadním předpokladům zdravého života i dlouhověkosti. Nějakou dobu možná zvládnete fungovat...

číst celý článek

Co jíst a nejíst před spaním – V-TALK #24

Co jíst a nejíst před spaním – V-TALK #24

03.10.2023

Jaké potraviny a nápoje jsou vhodné pro klidný spánek a kterým jídlům se raději vyhnout?

číst celý článek

Význam spánku – V-TALK #23

Význam spánku – V-TALK #23

30.09.2023

Nepodceňujte význam spánku. Kvalitní spánek má vliv na fyzickou kondici i duševní rovnováhu.

číst celý článek

Základní tipy pro zdravý spánek – V-TALK #22

Základní tipy pro zdravý spánek – V-TALK #22

27.09.2023

Spánek patří mezi základní potřeby našeho těla. Spousta faktorů však může klidné usínání narušit. Pojďme se podívat na základní tipy, jak...

číst celý článek

všechny články