Glykemická nálož – V-TALK #16
Hlídáte si kvalitu své stravy a její složení? Pak jistě znáte pojem glykemický index potravin. Víte ale, co je glykemická nálož?
Jaký je rozdíl mezi pojmy „glykemický index“ a „glykemická nálož“?
Glykemický index (GI) je pouze teoretickou hodnotou, která vyjadřuje relativní rychlost nárůstu hladiny krevního cukru.
Objektivnější údaj poskytuje glykemická nálož (GN), která zohledňuje, kolik gramů sacharidů obsahuje daná potravina. Hodnota GN tak konkrétně vypovídá o absolutních hodnotách vzrůstu glykémie po konzumaci jídla a počítá se podle vzorce: GN = glykemický index * gram sacharidů / 100.
Co má vliv na hodnotu glykemické nálože?
Ze vzorce je zřejmé, že na hladinu GN má kromě typu potraviny a jejího glykemického indexu vliv také velikost porce a již zmíněný obsah sacharidů. Existuje mnoho potravin, jejichž glykemický index je stejný, obvykle jich ale člověk nesní stejné množství. Jedna porce různých potravin s podobným GI může proto vyvolat velice odlišnou míru celkové glykemické zátěže pro organismus.
Můžeme si to uvést na konkrétním příkladu?
Pěkným příkladem jsou známé Bebe sušenky s GI 67 a meloun s GI 70. Meloun se tak řadí do potravin s vysokým glykemickým indexem, Bebe do středních. Může se proto zdát, že Bebe sušenky jsou lepší. Nicméně, pokud přepočítáme glykemický index těchto dvou potravin na glykemickou nálož, tak nám vyjde GN u melounu 3,2 a u Bebe sušenek 42. Z toho vyplývá, že 100 g Bebe sušenek má oproti 100 g melounu GN 13x vyšší.
Jaký dopad má vysoká glykemická nálož na náš organismus?
Po konzumaci velkého množství potraviny s vysokou glykemickou náloží, jako jsou například Bebe sušenky, nám významně vzroste hladina krevního cukru. Oproti tomu meloun je tvořený převážně vodou a obsahuje jen 4 % sacharidů. Z toho důvodu je jeho glykemická nálož několikanásobně nižší.
Jak moc je důležité sledovat v běžném životě glykemický index a glykemickou nálož?
Pokud budete vybírat opravdové a kvalitní potraviny jako ovoce, zelenina, luštěniny a ořechy, nemusíte hodnoty GI a GN nijak řešit. Dobré je však sledovat glykemické hodnoty potravin u diabetiků II. typu a lidí s nadváhou nebo obezitou. Pro jejich zdraví bude vhodné zaměřit se na potraviny s nižším obsahem sacharidů.
Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!
CO JE TO V-TALK
V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.
✦
Ing. Marcela Vinklárková
moderátorka V-talk, naše dlouholetá event manažerka
Networking s komunitou se zájem o vědomý životní styl i vlastní letité zkušenosti ji přivedly k šíření těchto informací mezi co nejvíc lidí. To dalo vzniknout pořadu V-talk.
✦
Ing. Petra Vašková
autorka obsahu V-talk, naše expertka na výživu a zdraví
Věnuje se výživovému poradenství a lektorování jógy. Vystudovala technologii potravin se zaměřením na výživu. Na téma zdravého stravování také přednáší.
✦
Sabina Doskočilová
kameramanka a produkční, tvůrkyně našich videí
Její dvě vášně: profesionální výtvarnická praxe a vědomý životní styl se spojily dohromady při tvorbě videí pro Vitalvibe. Zde uplatňuje svoji kreativitu a estetické cítění.