Svatý Mikuláš. Tradice štědrosti, která se nese napříč dějinami

Předvečer svátku svatého Mikuláše, který každoročně připadá na 5. prosince, asi nijak představovat nemusíme. Po městech a vesnicích chodí Mikuláš, anděl a čert – trojice, která obdarovává děti a často v nich budí posvátný respekt. Napadlo vás ale někdy, kde se vlastně tato tradice vzala a v čem spočívá její poselství?

Čas adventní se odjakživa pojil s půstem a tichým rozjímáním. Proto měly oslavy svátku Mikuláše v dobách našich předků spíš masopustní ráz. Po vsi chodil průvod, ve kterém bylo hned několik Mikulášů, čertů i andělů a doprovázelo je mnoho dalších masek. Podoba oslav se lišila kraj od kraje. V chudých oblastech dávaly děti punčochu za okno, v bohatších Mikuláš navštěvoval stavení a děti obdaroval sám. Nejenže se malých nezbedníků ptal, jak byli hodní, ale zkoušel je i z modliteb. Hodné děti obvykle dostávaly jablíčka, ořechy a cukrovinky. A ty zlobivé našly ve své punčoše syrové brambory nebo několik kousků uhlí.

Hledáte tipy na zdravé mikulášské balíčky a dobroty? V tom případě klikněte na tento odkaz a skočte do druhé poloviny článku.

Svatý Mikuláš z Myry

Koho si touto tradicí vlastně připomínáme? Mikuláš se narodil na konci 3. století v tureckém městě Patara do řecké křesťanské rodiny rybáře. Podle pověstí byl velmi zbožný a po smrti svého otce rozdal dědictví chudým a vydal se na cesty. Doputoval až do Myry, kde se stal biskupem. Jeho obliba mezi lidmi rostla i po smrti, a tak ho za svatého uznaly postupně všechny křesťanské církve.

Úcta a tradice

Uctívání svatého Mikuláše z Myry se postupně stalo součástí víry širokých vrstev a zvolna se šířilo i do dalších krajin. K jeho největší expanzi docházelo od 8. století v Rusku, jehož je patronem. Postupně se kult tohoto štědrého muže šířil i do dalších slovanských zemí a od 10. století také do Evropy, zvláště pak Německa, Francie a Anglie. 

Dnes můžeme po světě najít desetitisíce kostelů zasvěcených svatému Mikuláši. Jedním z takových míst je Basilica di San Nicola v Bari, kde jsou uchovávány jeho ostatky, ze kterých už po několik staletí vytéká tekutina, jíž jsou připisovány léčivé účinky. 

V Česku je svatému Mikuláši zasvěcena například katedrála v Českých Budějovicích, v Praze stojí kostel na Staroměstském náměstí, na Malé Straně a jeden barokní najdeme také ve Vršovicích.

Nejznámější mikulášská legenda

Mikuláš je známý hlavně pro svou štědrost a velkorysost. Není proto divu, že jeho postavu doprovází hned několik legend. 

Asi nejznámější z nich vypráví příběh o otci, který poslal své tři dcery do nevěstince, aby si vydělaly na věno a zabezpečily rodinu. Mikuláš jim prý oknem hodil do pokoje zlaťáky. Rodina tak unikla z dluhů a ženy se mohly přestat prodávat. 

Od té doby je svatý Mikuláš oblíbený pro svou štědrost vůči potřebným, jako obránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných. A právě proto jsou oslavy jeho svátku, spojené s rozdáváním dárečků, které jsou pro děti předzvěstí blížících se Vánoc.

Tradice oslav sv. Mikuláše u nás a ve světě

I když se tradice spojené s oslavou sv. Mikuláše v různých krajích liší, všude jsou spojeny se štědrostí a rozdáváním dárků. U nás chodí Mikuláš přímo do domácností nebo nechává dětem dobroty za oknem. 

U našich sousedů na Slovensku, stejně jako u nás, navštěvuje děti 5. prosince vousatý Mikuláš v bílém biskupském rouchu. Avšak okolnosti nadílek smají svá specifika. Na Slovensku totiž navíc bývá zvykem si vždy „očistit a upravit“ kozačky (či jiné vysoké boty) a dát si je za okno, aby v nich mohly děti druhý den ráno najít svou odměnu. 

V USA se tato stará tradice oslavy svatého Mikuláše postupně přetvořila ve fenomén Santa Clause a byla posunuta až do období Vánoc. Odtud se šířila po světě, kde v různých kulturách nabývala rozličných podob a zvyků.

Mikuláš, čert a anděl dnes

U nás je svátek svatého Mikuláše jednou z mála původně lidových tradic, která přetrvala až do dnešní doby. Na památku smrti tohoto světce v předvečer 5. prosince chodí Mikuláš oblečený v tradičním biskupském oděvu s dlouhými bílými vousy. 

Mikuláš však nechodí rozdávat nadílku sám. Jako symbol dobra a zla ho doprovází čerti a andělé. Čerti se starají o symbolické trestání a strašení, zatímco andělé odměňují hodné. Ne vždy byl ale Mikuláš doprovázen. Andělé a čerti se k němu přidali až v moderní době, kdy vznikla větší potřeba postrašit a vychovávat děti.

Anděl, čert a Mikuláš se i dnes dětí ptají, zda byly hodné, a podle toho rozdávají dárky. Sladkosti a jiné dobroty jim tak zpříjemňují dny, které ještě zbývají do tolik očekávaných Vánoc. 

Jak vědomě prožít svátek sv. Mikuláše?

Přestože jsou v oslavách tradičního Mikuláše ve světě rozdíly, poselství zůstává stále stejné. Účelem dobrůtky nebo malého dárečku je potěšit druhé a pěstovat štědrost a laskavost vůči svým blížním. Obdarovat však můžete nejen děti, ale i své přátele a blízké, na kterých vám záleží. 


Co by v tradiční mikulášské nadílce nemělo chybět?

  • Čokoláda – mlsné jazýčky se jistě těší na nějakou tu dobrotu, kterou najdou ve svém balíčku. Přidejte do něj kvalitní lámanou čokoládu. Zaručujeme vám, že touto speciální čokoládkou s kešu oříšky potěšíte velké i ty nejmenší. Anebo si vytvořte svou vlastní lámanou čokoládu a inspirujte se od našich ambasadorů.

  • Ovoce a oříšky – aby nadílka nebyla jenom o sladkostech, přidejte do balíčku také nějaké mandarinky, pomeranče, bio oříšky a sušené ovoce jako třeba rozinky nebo datle. Kromě toho, že dodají vitamíny, také celou nadílku hezky provoní Vánoci.

  • Adventní kalendář – protože Mikuláš přichází na začátku Adventu, často přináší čokoládové adventní kalendáře. Ale co takhle letos děti něčím překvapit? Možná budou čekat jenom klasická okénka s čokoládou, ale když pak najdou originální, vámi vyrobený adventní kalendář, budou štěstím bez sebe.

  • Uhlí nebo brambora – zlobivé děti dostávají namísto nadílky uhlí. Nicméně i hodné děti můžete malinko poškádlit a přidat do mikulášského balíčku jednu bramboru nebo kousek uhlí jako takovou malinkou připomínku.:-)

Náš tip: Pokud si chcete usnadnit práci s hledáním zdravých a zároveň extra lahodných sladkostí, připravili jsme pro vás výběr toho nejchutnějšího z Vitalvibe. 

Do balíčku nezapomeňte přibalit tyto u dětí nejoblíbenější dobroty, které rozhodně nezklamou:

Pro ještě více zábavy a rodinné pohody můžete rovnou přihodit i balíček na výrobu vlastní lámané čokolády.

Udělat radost samozřejmě můžete i dospělým. A nemusí to nutně být pouze v podobě spousty laskomin a kdovíjakých dárečků. Někdy postačí, když si jen na druhé, které máte rádi, uděláte čas a prožijete s nimi klidný mikulášský večer. Třeba při hrníčku voňavé kávy nebo horkého kakaa.

***

Slavení Mikuláše je krásná tradice, která přetrvává navzdory času a moderní době. Kromě sladkostí a cukrovinek bychom ovšem neměli zapomínat také na jeho skutečné poselství. Svatý Mikuláš je v první řadě svátkem štědrosti a lásky k druhým. A takto bychom ho měli vnímat a prožívat. Inspirujme se jeho štědrými skutky. Pokud to v jeho nelehké době dokázal on, pak jistě i my můžeme být dnes ke svým blízkým láskyplní.

Přejeme vám krásného a štědrého Mikuláše!

Jaké další články si můžete přečíst?

Související produkty

Podobné články

Rádi mlsáte? Vyzkoušejte pravou 100% Criollo čokoládu

Rádi mlsáte? Vyzkoušejte pravou 100% Criollo čokoládu

30.07.2024

Pokud milujete sladké, neradi ale příliš hřešíte, kvalitní hořká čokoláda z Criollo bobů bude skvělou alternativou. Potěší vaše chuťové...

číst celý článek

Inspirace: Recepty na lámanou čokoládu od našich ambasadorů

Inspirace: Recepty na lámanou čokoládu od našich ambasadorů

15.12.2023

Kvalitní čokoláda je skvělá superpotravina. Díky našemu dokonale voňavému kakaovému máslu si ji navíc snadno zvládnete připravit sami...

číst celý článek

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

Hořčík: jeden z nejzásadnějších minerálů v těle. Jste si jistí, že ho máte dostatek?

08.12.2023

Hořčík představuje po vápníku, sodíku a draslíku 4. nejdůležitější minerál v organismu. A protože se podílí na více než 300 různých...

číst celý článek

Zimní regenerace – načerpejte s námi energii, která vám vydrží po celý rok!

Zimní regenerace – načerpejte s námi energii, která vám vydrží po celý rok!

21.11.2023

Nový rok nabírá na síle a s ním pomalu sbíráme sílu a energii do dalších období i my lidé. Paní zima září v celé své bílé kráse a nám...

číst celý článek

Vánoční dopisy plné láskyplných slov

Vánoční dopisy plné láskyplných slov

06.12.2021

Dnes bych vás moc ráda inspirovala naším nejoblíbenějším vánočním dárkem, ke kterému se již osm let rádi vracíme. Pokusím se vás...

číst celý článek

Jak na kouzelné a zároveň udržitelné Vánoce

Jak na kouzelné a zároveň udržitelné Vánoce

04.12.2020

Vánoce. To jsou třpytivé dekorace, množství speciálních dobrot, krásně zabalené dárečky a načančané vánoční stromky. V pozadí této...

číst celý článek

Zdravé a chutné: Tipy na kompletní vánoční menu

Zdravé a chutné: Tipy na kompletní vánoční menu

11.12.2018

Kouzelné Vánoce jsou tady! Dejte si s námi vynikající štědrovečerní pokrmy, které nejen že skvěle chutnají, zachovají vám navíc i pocit...

číst celý článek

Vánoční svátky s klidným srdcem i svědomím

Vánoční svátky s klidným srdcem i svědomím

28.11.2017

Slovo na 5, které se pojí s vánočními svátky? Ač by to měla být láska, často se jedná spíše o stres. Pojďme si říct, jak ho letos vůbec...

číst celý článek

všechny články