Jak na kouzelné a zároveň udržitelné Vánoce
Vánoce. To jsou třpytivé dekorace, množství speciálních dobrot, krásně zabalené dárečky a načančané vánoční stromky. V pozadí této nádhery bývá ale bohužel také spousta stresu, nákupů, přebytků jídla a následného přejídání. Zbytečně se spotřebovávají kilometry balicího papíru, umělohmotných stuh a izolep. A jenom pár dní poté se už kolem popelnic smutně vrší haldy krabic, opadané stromečky a vyhozené laciné ozdoby. Láká vás vystoupit z trendu konzumně pojatých Vánoc plných zbytečného odpadu? Přinášíme vám několik tipů, jak to všechno letos pojmout a prožít trochu jinak – více v klidu a udržitelněji, s citlivým přístupem vůči přírodě.
Vánoční dekorace
Dejte přednost přírodním materiálům.
Abyste si doma navodili sváteční atmosféru, nemusíte vánoční ozdoby hned nakupovat po obchodech. Dejte sbohem umělým ozdobám z plastu a vyzdobte svůj domov dekoracemi z přírodních materiálů, které můžete vyrobit snadno a rychle i vy sami. Nebojte se zapojit kreativitu.
K ozdobení stolu se například skvěle hodí mělká dřevěná miska, do které stačí nasypat nejrůznější oříšky a plátky sušeného ovoce, jako jsou jablíčka, citrusy a pomeranče. Celou místnost zase krásně provoní vánoční koření, jako badyán, skořice či hřebíček, které stačí ponechat pár minut na rozehřáté plotýnce.
Výroba takové přírodní výzdoby vás vánočně naladí a navíc nebudete vytvářet žádný zbytečný odpad.
Vánoční stromeček
Pěstujte v květináči nebo vyrobte.
Nechcete patřit k lidem, kteří každé Vánoce kupují řezaný stromek a jakmile skončí svátky, tak ho vyhodí? Nebo vám není sympatické vlastnit umělou jedličku z polyvinylchloridu (PVC), dováženou až z daleké Asie, při jejíž výrobě dochází k velké zátěži životního prostředí a je velmi obtížně recyklovatelná?
Bez stromečku by to ale nebyly ty pravé Vánoce. Jaký tedy zvolit, abyste nevytvářeli odpad a šetřili přírodu? Udělejte letos změnu a vyzkoušejte jiné možnosti!
Daleko šetrnější alternativou je například rostlý stromek v květináči, který vám při správné péči poslouží víc než jedny Vánoce. Na jaře ho navíc můžete opatrně vysadit do lesa, nebo zasadit na vlastní zahradě.
Další ekologickou možností je výroba vlastního stromečku ze spadlých větví jehličnanů, šišek, bobulí a mechu, nasbíraných na procházce v lese. Neméně lákavou a zcela zero-waste variantou je také pečený (například perníkový) stromeček, který můžete po skončení svátků s chutí sníst.
Pečení cukroví
Jen tolik, kolik sníte.
Co jiného navodí vánoční náladu tak jako domov provoněný čerstvě upečeným cukrovím? Pokud se i vy rozhodnete letos tvořit cukroví, snažte se nakoupit suroviny z lokálních zdrojů od místních farmářů a z bezobalových obchodů.
Zároveň buďte střídmí a napečte jen takové množství, o kterém víte, že ho sníte. Nebo jím případně podarujete rodinu, přátele, kolegy či osamělé sousedy. Ušetříte tím svůj drahocenný čas a energii, uděláte radost a navíc se vyhnete zbytečnému vyhazování nesnědených dobrot.
Tip: Vyzkoušejte náš recept na tyto voňavé raw kakaové perníčky.
Dárky
Vybírejte s ohledem na životní prostředí.
Vymýšlení vhodných dárků pro naše blízké někdy bývá pěkným oříškem. Ale kde brát pořád inspiraci na věci, které vykouzlí obdarovanému úsměv na tváři a ještě neublíží přírodě? Zkuste to letos minimalisticky a jednoduše to nepřehánějte. Pro každého ze svých blízkých vyberte jeden až dva dárky, které jsou kvalitní a osobní. Zároveň se snažte vybírat to, co nejen potěší, ale také je vyrobeno s ohledem na životní prostředí, a co pochází od lokálních výrobců z férových podmínek.
Pár tipů na dárky, které potěší i přírodu:
Knihy
- Kniha 7 návyků dlouhověkosti - praktická příručka jak žít v plném zdraví co nejdéle
- Domácnost bez odpadu – novodobý manuál plný rad a tipů na zero-waste domácnost.
- Děláme si to doma sami – krásná, inspirativní kniha o tom, co a jak si můžete doma sami vyrobit.
Dárky vlastní výroby
- Ručně lepené fotoknížky s osobními popiskami – originální osobní dárek, který zahřeje u srdce snad každého.
- Přírodní kosmetika – rukodělně vyrobené mýdlo, bylinková sůl do koupele nebo voňavý tělový olejíček potěší každou ženu.
- Jídlo – domácí marmeláda, sirup, bylinková pesta, sypaný čaj nebo sušené ovoce a oříšky jsou skvělými dárky pro všechny mlsné jazýčky. Skvělá je také domácí lámaná čokoláda, kterou si zamiluje snad každý.
Při balení však zapomeňte na celofán a místo toho pochutiny zabalte pěkně do sklenic, látkových nebo papírových pytlíčků, které jsou lépe recyklovatelné. Vaše dárečky tak budou nejen pěkně vypadat. Zároveň budou i celkově šetrnější k přírodě.
Zážitky
- Poukaz na masáž
- Poukaz na výrobu přírodní kosmetiky
- Poukaz na kurz vegan vaření
- Poukaz na víkendový yoga pobyt
Darovat můžete také gurmánský zážitek. V naší nabídce najdete balíček na přípravu lámané čokolády, kterou si obdarovaný může vytvořit sám podle svých chutí, anebo se do přípravy můžete vrhnout společně.
Zabalte to hezky a ekologicky
Balení dárků je z hlediska vytváření odpadu velkým tématem. Při rozbalování dárků se totiž papír často poškodí a roztrhá a už není dál použitelný. Vám potom nezbývá nic jiného, než papír vyhodit.
Věděli jste však, že většina klasického balicího papíru není recyklovatelná, protože obsahuje plastové části nebo třpytky? Vyzkoušejte proto letos zabalit dárky jinak – netradičně a šetrně s japonskou metodou furoshiki!
Japonské furoshiki je balení pomocí speciálních látek, které se dají opětovně využívat. Podstatou této udržitelné metody balení je, že se látky po rozbalení zase hezky narovnají a mohou se použít pro další příležitost. Vy budete mít navíc skvělý pocit, že nevytváříte tolik odpadu, a samotnou originalitou takto zabalených dárků mile překvapíte, potěšíte a možná také inspirujete obdarované.
A jak zabalit dárek pomocí furoshiki?
- Budete potřebovat pevnou látku, obvykle čtvercového tvaru.
- Vyberte si vzor, který se hodí k dané příležitosti. V našem případě to může být látka s vánočními motivy nebo ve vánočních barvách.
- Do vyrobených šátků poté zabalte dárky, pevně uvažte, dozdobte přírodninami a položte pod stromeček.
Přejeme vám krásné, klidné a udržitelné Vánoce!