Maca a ashwagandha: Královny mezi bylinami pro hormonální rovnováhu

Hormonální rovnováha je základním kamenem našeho duševního i fyzického zdraví, a proto je potřeba ji opečovávat. Naštěstí tu máme mnoha generacemi před námi objevené dary naší Matičky přírody – ashwagandhu a macu. Byliny, které dodávají energii a současně uklidňují mysl. Jaký je mezi nimi rozdíl? A který z těchto zázračných přírodních životabudičů vám sedne nejlépe? Právě o tom jsme si popovídaly s výživovou poradkyní a odbornicí na stravu a zdraví Míšou Ptáčkovou.  

Co je to maca a ashwagandha?

Maca představuje práškovou formu získanou z kořenů rostliny známé jako řeřicha peruánská (Lepidium meyenii), která je původem z andských hor. Kořeny, které se mohou lišit velikostí, tvarem a barvou (běžně se setkáváme s červenou, žlutou a černou variantou), mají vzhled připomínající řepu nebo brambory. Už od dob Incké říše se maca využívá pro své pozitivní výživové a léčivé vlastnosti.

Ashwagandha, známá také jako Vitánie snodárná (Withania somnifera), indický ženšen nebo zimní třešeň, je jednou z nejuznávanějších bylin v ajurvédské medicíně. Tato rostlina, která přirozeně roste v suchých a teplých oblastech Indie a některých částech Nepálu, je keř s zelenými květy a oranžovo-červenými plody. Pro léčebné účely se však využívají především její hlízy, bohaté na bioaktivní látky podporující zdraví. Ashwagandha je ceněna pro své adaptogenní vlastnosti, které napomáhají organismu v boji s fyzickým a psychickým stresem, a přispívá tak k celkové vitalitě a duševní pohodě.

Co mají maca a ashwagandha společného?

Začnu nejdříve tím, co mají společného. Jsou to adaptogeny, což znamená, že posilují naši schopnost adaptovat se, tedy evolučně vzato „přežít“ v různých situacích. Podporují naši imunitu a pomáhají při vyrovnávání se stresem.

Pod stresem si nemusíme představit pouze nával rodinných povinností  nebo hořící termíny zakázek, ale i kolonu stojících aut, náročnou fyzickou námahu, hlad, nadměrný hluk či extrémní teploty. 

Kořen ashwagandhyObě byliny mají významné postavení v rámci domorodých léčitelských systémů jako účinné životabudiče. Ashwagandha v ájurvédě a maca je tradiční potravinou vysokohorských Peruánců.

Obě zvyšují fyzický i psychický výkon, kognitivní schopnosti, vyživují, prospívají krvetvorbě, stabilizují krevní cukr, jsou protizánětlivé, podporují plodnost a libido, ale zároveň i uklidňují mysl.

Ashwagandha extrakt KSM-66®

A v čem se tedy tyto byliny liší?

Každá z nich je jiný botanický druh, roste v jiných podmínkách a liší se tak svými vlastnostmi, a tím i spektrem svých účinků na jednotlivé orgány.

Ashwagandha je nejlepší na nespavost, což napovídá i její český přívlastek snodárná. Stimuluje činnost štítné žlázy a v kombinaci s tuky regeneruje nervová zakončení. Také má diuretický účinek a funguje dobře při edémech.

Maca je více neutrální, lze ji užívat i v těhotenství a při kojení, působí hlavně na pohlavní orgány.    

V jaké formě jsou dostupné?

Maca a ashwaganda jsou kořeny a většinou jsou dostupné v podobě usušené a rozemleté na prášek.

V naší nabídce máme ještě ashwagandhu i macu v kapslích, které obsahují tyto rostlinky v koncentrované podobě. Díky opravdu vysokému množství účinných látek mají silnější pozitivní účinek na organismus.

Jaké jsou výhody ashwagandhy v kapslích? Přečtěte si článek V čem nám pomáhá ashwagandha a proč vybrat silný extrakt KSM-66®.

Je nějaký rozdíl i v tom, jak chutnají?

Ano, velký. Ashwagandha je hořká, maca má lehce nahořklou sladkou chuť. V surové podobě si člověk musí najít způsob, jak je konzumovat.

Macu si s radostí přidám do kaše nebo obilné kávy, ashwagandhu doporučuji zamaskovat do sladkého nápoje nebo čerstvé šťávy.

Hledáte inspiraci na zdravá, chutná jídla, která obsahují macu? Nakoukněte do našich receptů:

Výhodou doplňků stravy s ashwagandhou a macou v kapslích je vedle snadného dávkování nesporně jejich neutrální chuť.

V čem ještě kromě hormonální rovnováhy dokážou člověku pomoct?

Mnoho lidí si neuvědomuje, že hormony jsou alfou a omegou pro to, abychom se cítili dobře a byli zdraví. Vyčerpané nadledvinky stojí za syndromem vyhoření. Pokud je tedy podpoříme, ovlivní to celkově naši regeneraci, náladu a životní sílu. Ne nadarmo si během tisiciletí získaly adaptogeny svou významnou pozici.

V dnešním světě, kdy jsme si na sebe vymysleli přehršel podnětů a nevíme co dřív, jsou skvělými pomocníky, jak žít ve větší pohodě.   

Proč bych si měla tyto produkty koupit zrovna ve Vitalvibe? Jaký je rozdíl mezi plody od vás a od ostatních prodejen?

Můžu mluvit pouze za nás. U nás zákazník najde vždy tu nejlepší kvalitu. Když už se tedy člověk rozhodne, že chce investovat do svého zdraví, byla by škoda, aby investoval do něčeho, co je plné těžkých kovů, pesticidů nebo jiné chemie, což je v Číně i Indii čím dál větší problém.

Jak je nejlepší to konzumovat?

Kořeny se tradičně vařily, ashwagandha např. v čerstvém mléce a nápoj se dosladil medem nebo melasou. Šlo právě o to, že v tuku se rozpustily další účinné látky. Bulvy macy se vařily nebo pekly v popelu a následně celé konzumovaly. Dnes je oblíbené a jednoduché pouze přidat prášek do freshe nebo smoothie, jelikož rozemletá forma je snadněji vstřebatelná.

Tento způsob je fajn hlavně v teplých dnech, v chladnějších si ráda připravuji teplé nápoje alá kakao z ořechového mléka, doslazené datlemi, lucumou nebo javorovým sirupem.  

Existuje něco, s čím by se to rozhodně nemělo jíst?

Nic mě teď nenapadá, jde asi hlavně o chuť výsledné kombinace. Mohou se ale ovlivňovat s chemickými léky, např. s barbituráty (léky tlumící nervovou soustavu) nebo léky na štítnou žlázu, proto je důležité být pod dohledem lékaře, který reguluje dávkování léků.  

Užíváš sama jeden z těchto produktů?

Ano, mám ráda macu, tu můžu celoročně. Ashwagandha je chuťově trochu hořčí než maca. Každopádně pokud si nejste jisti, co je pro vás vhodné, doporučuji nechat si poradit, aby se nepřiživil terén, který je nutné nejdříve vyčistit nebo odblokovat. Je důležité rozpoznat, jaká je příčina např. únavy.

U člověka, který jí málo vlákniny a bude mít pravděpodobně zanesená střeva, je na prvním místě očista a až poté se zaměříme na doplnění živin.

Jak podpořit detox organismu? Nakoukněte do sekce očista a detox, kde jsme pro vás připravili celou řadu produktů.

maca v prášku



obě byliny ve zkratce

 

Ashwagandha

Maca

Latinský a český název 

withania somnifera,

vitánie snodárná

lepidium meyeni,

řeřicha peruánská

Jiné názvy

indický ženšen; zimní třešeň; ta, která páchne po koních;

peruánský ženšen; peruánská viagra

Čeleď

lilkovité, polokeř

brukvovité, rostlina

Používaná část rostliny

kořen

kořen

Země původu

Indie

Peru

Chuť

hořká

hořká, sladká

Energie podle tradiční čínské medicíny

suchá, teplá

chladná

Společné vlastnosti

adaptogen, antioxidant, dodání energie, zklidnění, protizánětlivý účinek, imunitní systém, hormonální rovnováha, nespavost, podpora trávení, menopauza, afrodiziakum, krvetvorba

V čem jsou výjimečné?

nespavost, štítná žláza, regenerace nervových zakončení, diuretický účinek, edémy

pohlavní orgány, cysty na vaječnících, lze užívat v těhotenství a při kojení

 

Jaké další články si můžete přečíst?

 

Podobné články

5 tipů, jak pozitivně ovlivnit ženskou hormonální rovnováhu

5 tipů, jak pozitivně ovlivnit ženskou hormonální rovnováhu

27.06.2024

Hormonální rovnováha je stav, který má zásadní vliv na celkovou pohodu našeho organismu. Ovlivňujeme ji vším – co děláme, jak žijeme. Od...

číst celý článek

Jak ladně projít přechodem a zvládnout menopauzu

Jak ladně projít přechodem a zvládnout menopauzu

04.06.2024

Přechod a menopauza mají někdy skoro strašidelnou pověst. Vznáší se kolem nich mlhavá představa návalů horka, přibývajících kilogramů a...

číst celý článek

Bolestivá menstruace – jak si mohu pomoci?

Bolestivá menstruace – jak si mohu pomoci?

11.04.2024

Trápí vás bolestivá menstruace? Bohužel či bohudík v tom nejste sama. Tato nepříjemnost provází mnoho žen od první menstruace až po...

číst celý článek

Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?

Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?

15.02.2024

Green food neboli zelené potraviny jsou v oblasti zdravého stravování stále populárnější. Nabízejí totiž množství cenných živin i řadu...

číst celý článek

Rád se pohybuji na hranici možností. S Jiřím “BJP“ Procházkou o jeho vnitřním světě

Rád se pohybuji na hranici možností. S Jiřím “BJP“ Procházkou o jeho vnitřním světě

30.04.2021

S českým MMA bijcem Jirkou “BJP“ Procházkou jsme letití kamarádi. Celý svět teď žije jeho střetem s americkým ranařem Dominickem Reyesem...

číst celý článek

Pochutnejte si na přírodních afrodiziacích a vyzkoušejte tantru, láska se vás už nepustí

Pochutnejte si na přírodních afrodiziacích a vyzkoušejte tantru, láska se vás už nepustí

26.05.2016

Vše kolem kvete a májová atmosféra v nás probouzí náladu na něco milého a vášnivého. Zažehněte v sobě elektrizující zdroj milostné...

číst celý článek

Jógou na hormonální nerovnováhu

Jógou na hormonální nerovnováhu

19.05.2016

Zvýšená reprodukce potu, malátnost, emoční nestabilita, návaly horka často napovídají možnou hormonální nerovnováhu. Její známkou je...

číst celý článek

všechny články