Meditace aneb do nového roku s energií a dobrou náladou

Začít s meditací není vůbec lehké. Obzvlášť pro ty, kteří se během dne nedokáží zastavit a vydechnout si. Podle všeobecného tvrzení je meditace technika, která nám pomůže zklidnit mysl, avšak později, když se ponoříme do umění meditace hlouběji, zjistíme, že je to spíše možnost se navrátit k sobě a poznat své opravdové já.

Mnoho z nás vnímá meditaci jako učení, které je vhodné jen pro vyvolené. Dosáhnutí stavu klidu mysli je však možné pro kohokoli. Meditace není soutěž, není to nic, kde musíme vykazovat výsledky nebo se porovnávat s jinými lidmi. Meditace je něco, co děláme sami pro sebe. Je to náš prostor, který ovládáme pouze my.

Pokud se podíváme na prvopočátky, zjistíme, že první písemné odkazy pocházejí z klasických děl staroindické literatury Upanišad a Bhágávádgíty byly vytvořeny počátkem prvního tisíciletí př.n.l. Další zmínky pocházejí z doby cca 600 př.n.l., z taoistické Číny. V Evropě se o práci s myslí poprvé zmiňuje řecký filozof Filón Alexandrijský na přelomu našeho letopočtu, po něm rozpracoval meditativní techniky filozof Plotinus.

Během několika století se meditace rozšířila do všech náboženství a oborů jako jsou bojová umění, psychologie, sport a medicína. Od 21. století se tato technika začala využívat i ve školství a na pracovištích, kde nepřítelem číslo jedna je stres.

A jak tedy na to?

Pokud vás předchozí slova namotivovala udělat změnu a sednout si na podložku, tak pro vás máme návod, jak s meditací začít.

Základem pro meditaci je správný pohodlný sed. Neměli byste se hrbit, aby veškerý tok energie procházel vaší páteří. Často se říká, že tento sed je důležitý pro propojení se zemí a nebem. Když se posadíte do lotosového nebo do základního sedu s překříženými nohami, můžete si zavřít oči a pořádně se zhluboka nadechnout a vydechnout.

Postupně si uvědomujte své tělo a každou část začněte s výdechem vědomě uvolňovat. Začněte u kořínků vlasů a skončete u prstů na nohou. Pokud na poslední chvíli zjistíte, že vaše horní část těla je napjatá, celý proces opakujte.

Pokud je vaše tělo uvolněné můžeme přejít na hlavní část celého procesu. Začněte přirozeně dýchat a uvědomovat si prostor kolem sebe. Dobré je si vizualizovat to, že všechny věci ve vašem pokoji se postupně vytrácí a kolem vás není nic kromě bílého prázdna. Když v hlavě přeskočí nežádaná myšlenka, netrestejte se, ale nechte ji v poklidu odejít.

Pokud se vám tento tok nepodaří zastavit, můžete si opakovat afirmaci nebo mantru, která vás uklidní. Mezi oblíbené mantry zajisté patří – Gayatri Mantra, Ganesha Mantra nebo například univerzální léčivá mantra Shushmana Mantra. Tyto mantry je dobré ukončit vždy, kdy jsou dělitelné třemi.

Začínáte-li s meditací, meditujte tak dlouho, jak je vám to příjemné, avšak postupně byste se měli propracovat na čas v rozmezí 10 – 20 minut. Meditaci je vhodné praktikovat ráno a večer, aby vaše mysl byla zklidněná na celý den a později na spánek. Stejně tak meditaci praktikujte každý den, abyste si udrželi váš vnitřní klid.

Nakonec bych vám ráda popřála hodně štěstí a sebediscipliny, která je u tohoto umění důležitá, protože pokud u meditace vydržíte, tak vám mohu zaručit, že se vám vaše vědomí rozšíří stejně tak, jako váš klid a hodnoty v životě.

Podobné články

Strom jako terapeut

Strom jako terapeut

23.09.2016

Když jsem před několika lety žila sama v Peru a procházela velmi těžkým obdobím plným smutku, pláče, úzkostí a depresí, neměla jsem kolem...

číst celý článek

Pochutnejte si na přírodních afrodiziacích a vyzkoušejte tantru, láska se vás už nepustí

Pochutnejte si na přírodních afrodiziacích a vyzkoušejte tantru, láska se vás už nepustí

26.05.2016

Vše kolem kvete a májová atmosféra v nás probouzí náladu na něco milého a vášnivého. Zažehněte v sobě elektrizující zdroj milostné...

číst celý článek

Jógou na hormonální nerovnováhu

Jógou na hormonální nerovnováhu

19.05.2016

Zvýšená reprodukce potu, malátnost, emoční nestabilita, návaly horka často napovídají možnou hormonální nerovnováhu. Její známkou je...

číst celý článek

všechny články