8 letních nepříjemností a jak je řešit přírodní cestou

Léto je synonymem tepla, pohody a hlavně dobrodružství. S létem jsou ale také neodmyslitelně spojeny nepříjemnosti, které se nám rok co rok snaží letní radovánky překazit. Jak se vypořádat s kousavým hmyzem, cestovní nevolností nebo spáleninami od sluníčka přírodní cestou vám ukáže náš článek.

1) Hmyzí společníci

Letní večery jsou dlouhé a byla by škoda trávit je potmě. Jenže světlo přitahuje mušky, komáry a spoustu dalších jim podobných vetřelců, kteří ty pohodové chvíle umí hodně znepříjemnit. Jak na ně ale vyzrát bez použití chemie? No přece jednoduše. Zkuste si vyrobit vlastní přírodní repelent. Budete potřebovat jen 50 ml vody, hřebíčkový esenciální olej, 1 polévkovou lžíci alkoholu a rozprašovač, ve kterém všechny ingredience smícháte. Vůně hřebíčku je pro hmyz tak odpudivá, že už se k vám žádný komár zaručeně ani nepřiblíží. Hmyz příliš neholduje ani vůni levandule, máty, meduňky nebo rozmarýnu. Vyzkoušejte sami.

O schopnosti vitaminu B vyzrát na otravný hmyz jste už pravděpodobně někdy slyšeli. Jedná se o starou dobrou, skoro až babskou radu o užívání vitamínů B, kterou ale není od věci si připomenout. Komplex vitamínů B odpuzuje nejen komáry, ale také klíšťata, která mohou být nakažena nebezpečnými infekcemi. Vitamín B je z těla vylučován právě potními žlázami a jeho aroma, obzvláště pak vitamínu B1, cizopasníky odpuzuje.

Komplex vitamínů B je dostupný v tabletách i jako tekutý doplněk stravy.  Přirozeně se vitamíny B vyskytují například v lahůdkovém droždí, celozrnných obilovinách, luštěninách  nebo ořeších.

2) Spáleniny od slunce

Vyhnout se ostrému slunci v létě mnohdy prostě nejde, ať už chceme nebo ne. Rozhodně proto tedy nezanedbávejte hydrataci vaší pokožky, a to jak před sluněním, tak i po něm. Pro tyto účely je ideální například kakaové máslo. To nejenže hravě zastane roli jakéhokoliv hydratačního krému, ale napomáhá také při hojení spálenin. Excelentním pomocníkem na spáleniny nejen od sluníčka je  levandulový esenciální olej, díky kterému se kůže regeneruje téměř jako mávnutím kouzelného proutku.

Po opalování pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku také oblíbený kokosový olej. Při mírném sluníčku může posloužit i jako opalovací krém, jelikož po jeho nanesení vytváří na pokožce  lehký ochranný film s SPF 2 - 8. Ve dnech, kdy slunce opravdu pálí, doporučujeme na ochranu použít spíše olej z malinových semen, který se pyšní poměrně vysokým ochranným faktorem.

3) Dehydratace aneb jak si pohlídat dostatek vody v těle

Stejně, jako již zmíněná hydratace vnější, je důležitá také hydratace vnitřní. Pitný režim. To je to, oč v létě běží. Kdyby to bylo možné, my bychom v létě nejraději nepili nic jiného než kokosovou vodu. Jakmile je totiž dobře vychlazená, její chuť nic nepřekoná. 

Výborné letní osvěžení vám zajistí Ormus Greens. Tato směs zelených trav a probiotik pečuje o vaše střeva a pomáhá předejít trávicím nepříjemnostem, které nám mohou pěkně zkomplikovat letní vedra nebo cestování. Tento lahodný „zelenáč“ vás díky obsahu máty zchladí pěkně zevnitř. 

4) Nevolnost a průjem na cestách

Ani nemusíte plout mořem a nejednomu se udělá špatně. Každý snáší cestování jinak, a tak může často cestu autem či letadlem znepříjemnit kinetóza neboli mořská nemoc. Máta peprná je vhodným pomocníkem pro běžné problémy se zažívacím ústrojím, praktické je mít při ruce esenciální mátový olej. Kápněte si kapku oleje na jazyk nebo rozetřete na břicho, máta vám pomůže harmonizovat trávení stejně jako při zácpě nebo průjmu.

Ani pro nepříjemnost, které se také často přezdívá „cestovatelský průjem“ nemusíte létat až do exotických zemí. Stačí mít lehce oslabenou imunitu, pozřít například špatně omyté ovoce a ať už jste v Thajsku, Egyptě nebo Chorvatsku, problém je na světě. V cizích zemích, kde panuje odlišné podnebí, se přirozeně vyskytují i odlišné druhy mikroorganismů. Na ty náš organismus není zvyklý a snadno se tak může stát, že jim podlehne. Vy však můžete být o krok napřed a na cestovatelské obtíže vyzrát pravidelným užíváním chlorelly. Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa, která napomáhá ochraně celého trávícího ústrojí.

Proti zažívacím obtížím je důležitá preevnce, protože zdravá a silná střevní mikroflóra chrání trávicí systém před množením patogenních bakterií. K tomu je výborné pravidelně užívat zemní probiotika, která jsou pro náš organismus lehce stravitelná a výborně využitelná. 

5) Letní angíny

Angína v létě může někomu připadat jako paradox, pro někoho je však bohužel každoročním standardem. Letní angíny bývají často způsobeny teplotními šoky, kterým naše tělo vystavujeme při přechodech z klimatizovaných prostorů do velkých veder a naopak. Díky tomu dochází k narušení rovnováhy mezi teplotou našeho těla a vnější teplotou.

Další šok, který spousta lidé mnohdy nevědomky svému organismu způsobuje, je konzumace ledových nápojů. Pokud jste ze sluníčka přehřátí a napijete se ledové vody, okamžitě se změní podmínky ve sliznici vašeho krku a hltanu, a ty se tak stávají náchylnější vůči infekcím. Doporučujeme tedy popíjet raději vlažné nápoje a ty zrovna vytažené z ledničky nechat chvilku zteplat.

Když cítíme, že na nás jde „nachlazení“, můžeme si vypomoci medicínskými houbammi, které díky obsahu betaglukanů přispívají k harmonizaci imunitního systému a celkově posilují organismus. Výborná je zejména Chaga, která zlepšuje fyzickou odolnost a pomáhá odolat neduhům.

6) Jet lag neboli nemoc z časového posunu

Pokud cestujete skrze časová pásma a poznáváte svět, nemělo by existovat nic, co by vám toto potěšení mohlo pokazit. Ani jet lag. Vyhnout se mu však mnohdy není možné. Jak na něj, aby byl co nejmenší přítěží? S tím vám pomůže melatonin.

Melatonin je hormon, který produkuje mozková epifýza. Krom toho jsou to vlastně takové imaginární hodiny v naší hlavě, díky kterým dodržujeme pravidelné rytmy – například střídání spánku a bdělosti. Spousta vás již zcela jistě zažila situaci, kdy jste se probudili těsně před zazvoněním vašeho pravidelného ranního budíku. Tak přesně to má na svědomí melatonin.

Melatonin je možné sehnat v tabletách. Zde však pozor na zaměnění přírodního melatoninu se syntetickým. Pokud však chcete tento hormon doplnit pouze ze stravy, zajistěte, aby váš jídelníček obsahoval hodně banánů, rajčat, rýže, zázvoru a ovesných vloček.

7) Zranění

Léto volá po dobrodružstvích a dobrodružství s sebou často přinášejí různá zranění. Nejlepší je samozřejmě jim předcházet, ale pokud už je pozdě, máme pro vás tipy, jak se s nimi rychle vypořádat a moci si dál užívat letních radostí. Na povrchová zranění je skvělý levandulový olej, který pomůže odřeninu dezinfikovat a podpořit hojení.

Pokud nás po namáhavém sportovním výkonu bolí svaly anebo potřebujete urychlit hojení těla po úrazu, doporučujeme Vitamineral Green. Tento přípravek obsahuje enzymy urychlující regeneraci a hojení tkání. 

Dobrou prevencí je užívání prášku MSM. Jedná se o organickou formu síry, ze které se v těle mohou stavět látky důležité pro zdraví kloubů a vazů. MSM je skvělou přípravou pro letní sporty.

8) Mykózy a plísňová onemocnění

Poslední letní nástraha, o které si dnes povíme, bývá častěji ženskou záležitostí. Jedná se o mykózy v oblasti intimních partií, které bývají v létě často zapříčiněné prudkými změnami teplot při přechodech z vedra do klimatizovaných místností nebo koupáním v bazénech s chemicky ošetřovanou vodou. Mykóza však může být také důsledkem stresu, přijímání nadměrného množství jednoduchých cukrů, alkoholu a léků nebo například vedlejším účinkem antibiotik.

Některé ženy mají k mykózám větší sklony než jiné. Zejména ty by potom měly dbát zvýšené péči o své intimní partie. Tím nejjednodušším, co můžete v rámci prevence udělat, je nošení výhradně bavlněného spodního prádla, vyřazení všech mýdel v intimní hygieně a důkladné osušení po koupeli. 

Pro ženy zde máme ještě jeden speciální tip. Secret Ceres je pomocník, který mimo jiné slouží k vyrovnání vaginální mikroflóry a k celkové očistě pohlavních orgánů, a pomáhá tak zbavit se nepříjemných výtoků.

Krásné léto bez nepříjemností vám přeje tým Vitalvibe!

Související produkty

Podobné články

Letní drink s melounovými kuličkami

Letní drink s melounovými kuličkami

16.08.2016

Taky už jste letos měli meloun na všechny způsoby? A co ho využít trochu kreativně v domácí limonádě? Tento jednoduchý melounový drink s...

číst celý článek

Jak na zdravé stravování i na cestách

Jak na zdravé stravování i na cestách

12.07.2016

Cestování obohacuje ducha, hřeje u srdce, přináší poznání, inspiraci, nová přátelství i lásky. Někdy však může být velmi náročné, a to...

číst celý článek

Esenciální oleje: 5 přírodních tipů pro pokožku (videonávod)

Esenciální oleje: 5 přírodních tipů pro pokožku (videonávod)

17.02.2016

Každý z nás si projde určitou fází. Nejdříve nakupujeme levné produkty, které vidíme v televizi, později nás obklopí dražší značky a...

číst celý článek

Léto chutná lehce, tak zlehčete svůj jídelníček!

Léto chutná lehce, tak zlehčete svůj jídelníček!

26.08.2015

Léto je báječnou dobou plnou zářivých barev, slunečních paprsků a zážitků. Letní dny přinášejí radost a dobrodružství, dávají poznat...

číst celý článek

Letní tipy pro krásu

Letní tipy pro krásu

03.08.2015

Léto dává prostor vyniknout. Právě v létě se můžete ukázat v celé své kráse. Vaše pokožka může zářit, vaše vlasy můžou budit rozruch,...

číst celý článek

Horké léto s chladnou hlavou

Horké léto s chladnou hlavou

27.06.2015

Aby nás léto nepřekvapilo svojí silou, horkostí, parnem, tetelícím se vzduchem a sálajícím sluníčkem, máme pro vás několik tipů, jak si...

číst celý článek

všechny články