VÁNOČNÍ DOVOLENÁ: Poslední objednávky odesíláme 20. 12. a pak má náš sklad několik dnů dovolenou. Objednávky odesíláme opět 30. 12.

Alergie – blíží se doba, kdy bude lidstvo alergické na svět?

Bohužel, čísla hovoří jasně. Stejně jako v případě cukrovky, neplodnosti či autismu, i lidí s alergiemi v posledních letech přibývá. Téměř každý druhý Evropan je na něco alergický, téměř každý třetí trpí astmatem. Ve Spojených státech amerických jsou tato čísla ještě vyšší. Co se zatím skrývá? Lze se alergie zbavit?

Asi nemusíme chodit kolem horké kaše a můžeme si na rovinu říci, že role hlavních činitelů hrají životní prostřední spolu s životním stylem. Za poslední stovku let je naše planeta vystavena působení obrovského množství člověkem vymyšlených „zlepšení“.

Náš organismus se sice dokáže velice dobře přizpůsobit, nicméně nedá se očekávat, že se dokáže vyrovnat s takovým chemickým koktejlem, který denně přijímáme z vody, vzduchu, potravin, kosmetiky, plastových interiérů zamořených elektrosmogem a takto bychom mohli pokračovat dále. Není divu, že se naše tělo stává zmateným a imunitní štít přestává být funkční.

A o tom přesně alergie z pohledu západní medicíny je – buňky imunitního systému nedokáží rozpoznat, kdo je náš přítel a kdo nepřítel. Po vniknutí do těla vdechnutím (pyl, roztoči, zvířecí srst), kůží (kovy, rostlinné látky) nebo do trávícího traktu (potraviny, antibiotika) se spustí přehnaná imunitní reakce s příslušnými příznaky. Západní medicína nabízí jako léčbu preparáty tlumící tuto odezvu (antihistaminika) a průvodní zánětlivé procesy (kortikoidy).

K dalším obecným doporučením patří vyhnout se potenciálním alergenům. Někteří však nechtějí být odkázáni po zbytek života na prášky s vedlejšími účinky a pouze potlačovat příznaky. Stejně tak kdo by chtěl být na jaře a v létě zavřený doma? Existují méně omezující způsoby, jak přesvědčit své tělo, že nemusí být alergické?

ANO! Není to nemožné, jak mnohdy slýcháváme. Možná sami znáte někoho ve svém okolí, komu se alergie podařilo zbavit. Jako u všech neduhů, je dobré řešit tuto záležitost na úrovni fyzické i psychické. Je třeba vrátit tělo zpět do rovnováhy a pochopit, kde je pes zakopán.

Jak to vidí tradiční čínská medicína?

Jelikož na jaře bude téma pylové alergie opět aktuální, podívejme se blíže, jak se na tento problém dívá tradiční čínská medicína.

Imunitu mají na starosti plíce. Pokud je energie plic oslabena, snadno do nás pronikají škodliviny zvenčí – v tomto případě tak zvaný vítr. Vítr se chronicky usadí v oblasti nosu (senná rýma) nebo plic (astma) a není poté řádně vyloučen.

Ve hře je však ještě další orgán, a to ledviny, které jsou nositelem naší životní energie, „dobíjí baterky” všem ostatním orgánům a spolu s plícemi a slezinou mají na starosti hospodaření s vodou. Jsou-li oslabené i ledviny, nemohou posílat energii plicím a nefunguje výměna vody, což má za následek přetlak energie v plicích a přebytečná voda se vylučuje nosem, ne ledvinami. Aby toho nebylo málo, mohou se k tomu sekundárně přidružit i bakteriální záněty dutin a oslabená slezina, které se nedostává pravidelná strava, a rázem je člověk samý hlen.

Oslabené ledviny a plíce můžeme mít již od narození (slabá konstituce) nebo mohou být zasaženy různými faktory jako jsou emoční traumata, léky, očkování atd. Pylové alergie se nejčastěji objevují v období dětství, ale mohou nás překvapit i v pozdějším věku. Je to právě dáno výrazným úbytkem životodárné energie ledvin. Nejvíce ledvinám škodí chlad, alkohol, drogy, stimulanty, cukr, přemíra soli, nadměrný sex, nedostatek spánku a samozřejmě stres.

Jak zvládnout projevy alergie přírodní cestou?

Úprava stravy je možná pro někoho příliš omezující, ale rozhodně to stojí za to! Potraviny, kterým je radno se vyhnout jsou především cukrovinky, bílá mouka, kravské mléko a mléčné výrobky. 

Doporučenými potravinami jsou jáhly, rýže, fazole, klíčky, špenát, čekanka, ředkvičky, kedlubna, fenykl, jarní cibulka, pórek, česnek, jablečný ocet, moruše, banány a jahody. Z bylin je užitečná petržel, pažitka, kopr, bazalka, koriandr, libeček, kmín, čerstvý zázvor a máta. A nesmíme zapomenout na potraviny s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivý účinek a často nám na talíři chybí. Jsou to lněná, konopná a chia semínka, z živočišných zdrojů pak tučné ryby, které je získávají z fytoplanktonu. U nich však velmi záleží, v jaké vodě vyrůstaly, a navíc samy mohou být alergeny.

Tip: Pořiďte si elektrický mlýnek na kávu a každý den v něm namelte lněná semínka, přidejte si je do jídla nebo snězte samostatně. Rychle oxidují, proto je nejlepší zkonzumovat je ihned. Gel z chia semínek vydrží v lednici až 5 dní. Lněný či konopný olej uchovávejte vždy v lednici.

Esenciální oleje jsou obrovskou úlevou pro oteklou nosní sliznici, pomáhají rozpouštět hlen, zbavit tělo škodlivin, mají protizánětlivý účinek, podporují lymfatický a imunitní systém. Nejúčinější je mátový, eukalyptový, citrónový a tea tree. Můžeme je inhalovat z dlaní, rozprašovat v místnosti pomocí difuzéru nebo přidat do sklenice vody a vypít. Při výběru je nezbytné klást důraz na kvalitu esenciálního oleje, levné oleje mohou být ředěné a mohou obsahovat syntetické složky (další potenciální alergeny).

MSM prášek sice není přírodní surovina, ale plným právem je nazýván zázračným minerálem. Tato organická forma síry má širokou škálu příznivých účinků na tělo a kromě protizánětlivého působení má i antihistaminický účinek. Lze ho užívat i 3x denně nejlépe rozpuštěný ve vodě s citrónem nebo v čerstvé mrkvové šťávě.

Jak pomoci duši a mysli?

Vytvářením prozánětlivého prostředí v těle nevhodnou stravou je jedna věc, ale nesmíme zapomínat i na naši duši. Platí, že stres působí v takové míře, do jaké si ho připustíme. Co nás nutí být ve stresu? Není náhodou alergie projevem nespokojenosti s naší životní situací nebo se vztahy? Na co či na koho jsme v naší mysli alergičtí? Nejsme to my sami? Dokážeme poznat, co je pro nás dobré a co špatné, nebo jsme zmateni jako imunitní systém alergika?

Toto všechno jsou otázky, které nás mohou směrovat k tomu, abychom alergii přišli na zoubek. Pokud si toto téma nejsme schopni sami zpracovat, vyplatí se návštěva terapeuta, který nám pomůže odhalit pozadí příčin alergie.

Já osobně doufám, že doba, kdy budeme alergičtí na svět, nenastane. Dříve by se mohlo stát, že svět bude alergický na lidstvo...  :)

Související produkty

Podobné články

Univerzální medicína 21. století – kokosový olej

Univerzální medicína 21. století – kokosový olej

05.05.2016

Kokosový olej ještě před pár lety nebyl tak populární, jak je tomu dnes. Postupem času se však jeho podvědomí dostalo do tělové a vlasové...

číst celý článek

Česká bylinná trojice pro jarní očistu

Česká bylinná trojice pro jarní očistu

21.04.2016

Superpotraviny zařazujeme do našeho jídelníčku z důvodu jejich koncentrovaného obsahu cenných látek, které umožňují výjimečnou výživu pro...

číst celý článek

Tradiční čínská medicína a její pohled na detoxikaci

Tradiční čínská medicína a její pohled na detoxikaci

07.03.2016

Pro období jara je typický restart celého těla, kdy odchází zima a přírodě zavládne prvek dřeva. Veškerá energie přírody směřuje vzhůru,...

číst celý článek

všechny články