Bolestivá menstruace a možnosti gynekologické fyzioterapie
Bolestivou menstruaci neboli dysmenoreu zažívá více jak polovina žen v reprodukčním věku. Odborné zdroje uvádějí čísla mezi 19–91 %. Bolest při menstruaci je běžná, není ale normální. Jistý diskomfort se vyskytnout může, nemělo by však jít o bolest, která ženu vyřadí z běžného života.
Až 30 % žen, které zažívají bolestivou menstruaci, trpí velkými bolestmi. Bolestivou menstruaci si nejčastěji spojíme s endometriózou, myomy, nebo karcinomy.
Obsah článku:
- Primární a sekundární bolestivá menstruace
- Jak může pomoci gynekologická fyzioterapie
- Role výživy při bolestivé menstruaci
- Domácí cvičení pro uvolnění pánve
- 1. Dech a uvolnění pánve
- 2. Sed na patách pro uvolnění svalů v oblasti kostrče
- 3. Uvolnění pánve v pozici na čtyřech s přechodem do holubího krále
- 4. Míčkování v oblasti břicha
- 5. Pozice šťastného dítěte
Primární a sekundární bolestivá menstruace
Obecně se dá problematika bolestivé menstruace rozdělit na primární a sekundární.
Primární je ta, kdy není nalezena žádná organická příčina a změna struktury. Jedná se často o tzv. funkční problém. Ten si můžeme představit například jako zvýšené napětí v oblasti pánve a pánevního dna.
A poté sekundární, kdy nacházíme změny, jako je právě endometrióza, myomy, srůsty a další.
Gynekologická fyzioterapie umí pracovat s oběma.
Jak může pomoci gynekologická fyzioterapie
Funkční potíže jsou zpravidla reverzibilní neboli zvratné a dá se s nimi pracovat různými technikami. Nejspíše znáte např. metodu Ludmily Mojžíšové, mobilizační techniky nebo různá cvičení třeba na uvolnění svalů v oblasti pánevního dna.
Strukturální problémy nevyřešíme, ale umíme pracovat s funkčními změnami, které změna struktury přináší, a ulevit tak od bolestí, případně zpomalit proces změny struktury.
Role výživy při bolestivé menstruaci
Cvičení nenahradí návštěvu specializované fyzio, ale je to lepší než nic. Zároveň vám doporučím zkontrolovat stav vaší výživy, co se kvality a složení týče. I zde může být zakopaný pes.
Klíčem někdy bývá například i doplnění chybějících minerálů a stopových prvků, jako je magnézium, vitamín D, či železo, které je důležité pro ženské zdraví.
Domácí cvičení pro uvolnění pánve
Co můžeme dělat doma?
- Pracovat zejména na relaxaci svalů v oblasti pánve.
- Zaměřit se na souhru a pohyblivost dalších částí těla, které s oblastí pánve souvisejí.
- Důležitý je dech, který má mechanický vliv na samotné pánevní dno.
- Správné postavení pánve jak v klidu, tak při pohybu.
Svaly pánevního dna se upínají až do oblasti kostrče, proto je vhodné tuto část neinvazivně (zvenku) uvolnit třeba sedem na jóga bločku, viz cvik 2.
Cvičení by vám mělo být příjemné, neděláme nic na sílu, a hlavně volně a pravidelně dýcháme. Cvičit je možné i při samotné menstruaci, kdy efekt uvolnění často přichází velmi rychle.
1. Dech a uvolnění pánve
V lehu na zádech dýcháme se zaměřením do oblasti břicha se současným jemným pohybem v pánvi do podsazení a vysazení bez zapojení hýžďových svalů.
2. Sed na patách pro uvolnění svalů v oblasti kostrče
Varianta vysoký klek s jóga bločkem – sed na patách a pod pánev vložíme jóga bloček tak, aby okraje byly v oblasti vnitřní strany sedacích hrbolů.
Vhodné je pánev jemně překlopit do vysazení pro větší tah svalů od kostrče.
3. Uvolnění pánve v pozici na čtyřech s přechodem do holubího krále
V pozici na čtyřech překlápíme pánev do jemného vysazení a podsazení, snažíme se u toho nezapojovat primárně hýždě.
Z této pozice na čtyřech přecházíme prvně levým kolenem dopředu pod a jemně vytočíme koleno zevně, aby pata směřovala mimo rozkrok. Můžeme se naklonit dopředu nebo přejít až na předloktí v závislosti na míře tahu.
4. Míčkování v oblasti břicha
Měkký míček umístíme na stranu od pupíku více v úrovni trnů kostí kyčelních a dle komfortu tlačíme míčkem do břicha.
5. Pozice šťastného dítěte
V lehu na zádech se chytneme za kotníky.
Mgr. et Bc. Klára Vomáčková
Zkušená fyzioterapeutka a lektorka, zaměřující se na celostní přístup ke zdraví. Věnuje se především ženskému zdraví, zejména problémům spojeným s plodností, těhotenstvím a obdobím po porodu, v péči má také miminka.
Má vzdělání a znalosti v regeneraci, výživě a fyzioterapii, v současné době dokončuje i doktorandské studium kinantropologie.
Kromě své práce fyzioterapeutky přednáší na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity a školí v oblasti fyzioterapie, zdraví a fitness. Snaží se lidem pomáhat vyhnout se zraněním a dosáhnout lepšího zdraví.
Objednat se můžete na fitandtasty.cz nebo sledovat Instagram fitandtasty.
Jaké další články či videa vás mohou zaujmout?
- Bolestivá menstruace – jak si mohu pomoci?
- 5 tipů, jak pozitivně ovlivnit ženskou hormonální rovnováhu
- Menstruace jako součást ženství: vše, co potřebujete o svém cyklu vědět
Zdroje:
Ju H, Jones M, Mishra G. The prevalence and risk factors of dysmenorrhea. Epidemiol Rev. 2014;36:104-13. doi: 10.1093/epirev/mxt009. Epub 2013 Nov 26. PMID: 24284871.
Karout S, Soubra L, Rahme D, Karout L, Khojah HMJ, Itani R. Prevalence, risk factors, and management practices of primary dysmenorrhea among young females. BMC Womens Health. 2021 Nov 8;21(1):392. doi: 10.1186/s12905-021-01532-w. PMID: 34749716; PMCID: PMC8576974.