Liposomální vitamin C: Objevte novou dimenzi výživy a zjistěte, jak se odlišuje od tradičních forem
Vitamin C je nejznámějším vitaminem vůbec. Slýcháme o něm už od malička, kdy se do nás při nachlazení rodiče pokoušeli trochu toho céčka dostat prostřednictvím pomerančů a citronu v horkém čaji. Proč je vlastně tolik důležitý a kde ho najdeme nejvíc?
Role vitaminu C v našem organismu je nezastupitelná. Je známým faktem, že bez něj náš imunitní systém nefunguje správně a při jeho dlouhodobém nedostatku dokonce hrozí avitaminóza C, častěji známá jako kurděje.
Tato nemoc je v dnešním světě spíše raritou a záležitostí méně vyspělých zemí, ovšem ani v naší společnosti často nepřijímáme dostatek vitaminu C nezbytného pro celou řadu fyziologických pochodů.
Nejlepší variantou pravidelného příjmu je konzumace čerstvého ovoce a zeleniny s jeho vysokým obsahem. Zejména během zimního období je ale třeba céčko doplňovat i jinou cestou a v takové chvíli saháme po doplňcích stravy.
A právě zde se nabízí otázka – využije naše tělo všechny vitaminy z těchto doplňků? Využije, je však třeba vybrat správnou formu.
Obsah článku:
5 faktů, které jste o céčku možná nevěděli
- Člověk je jeden z mála organismů, které si vitamin C nedokážou vytvářet samy. Kromě nás to neumí také například další vyšší primáti, ale i kapybary, morčata nebo losos.
- Citrony jsou, co se týče obsahu vitaminu C, velmi přeceňované. Stejné množství céčka najdeme třeba v květáku. Nejvíce tohoto vitaminu obsahují šípky, acerola, rakytník a růžičková kapusta.
- Při vaření a sušení dochází k výraznému úbytku vitaminu C v potravinách. Uvádí se, že s každými deseti minutami vaření klesá jeho obsah až o 10 %.1
- Vitamin C stál za rozdáváním i nominacemi na Nobelovu cenu – poprvé jej v roce 1927 izoloval laureát Nobelovy ceny Albert Szent-Györgyi de Nagyrápolt. Walter Norman Haworth, držitel Nobelovy ceny, ho jen o pár let později synteticky vyrobil a dvojnásobný držitel této ceny Linus Carl Pauling se zasloužil o popularizaci užívání jeho vysokých dávek.
- Jen malá část zkonzumovaného vitaminu C se dostane do krevního oběhu. Pro běžné formy céčka je náročné překonat žaludeční šťávy a střevní bariéru. Zato u liposomální formy je vstřebatelnost až o několik desítek procent vyšší.
Co je to vlastně liposomální vitamin C
Jak jsme již naznačili výše, jen velmi málo vitaminů, které přijímáme ve stravě, se dostane do krevní plazmy. Na vině je paradoxně náš trávicí trakt, který podíl běžných forem vitaminů zlikviduje dříve, než je tělo stihne využít.
Právě proto jsou tu liposomální formy, které mají oproti běžným doplňkům mnohem lepší vlastnosti.
Liposomy – proč stojí za pozornost
Liposomy jsou malé útvary složené z jedné nebo více vrstev fosfolipidů, které vytvářejí kapsle podobné struktury. Fosfolipidy jsou tuky, které mají hydrofobní a hydrofilní vrstvy – jedna strana tedy vodu odpuzuje, zatímco druhá ji přitahuje.
Když se seskupí do koulí nebo váčků ve vodním prostředí, vytvářejí liposomy.
Zjednodušeně řečeno, tyto struktury tvoří vodotěsné obaly a mohou nést látky, které se jinak ve vodě rozpouštějí. Chrání je tedy před rozkladem a působením vnějšího prostředí, což je ideální pro dopravení vitaminů do trávicího traktu.
Liposomální vitamin C jako doplněk stravy
Výhody liposomální formy vitaminu C jsou nezanedbatelné. Jak ale zvolit kvalitní doplněk stravy, který všechna tato pozitiva zúročí?
Existují tři základní formy liposomálních vitaminů – tekutá, sušená mrazem a sypká forma LipoCellTech™.
LipoCellTech je inovativní přírodní forma liposomálních vitaminů. Její výroba totiž probíhá bez chemikálií a přídatných látek, které by celý produkt znehodnocovaly. V podstatě jde o sypký prášek, který není třeba uchovávat v lednici a nepodléhá rychlé zkáze.
Je-li prášek v kapslích, vydrží i tři roky bez ztráty účinnosti. Výrobní proces navíc napodobuje lidským tělem vytvářené liposomy, což zajišťuje ještě vyšší biologickou dostupnost.
ONLINE KURZ: Základy suplementace
Na téma suplementace jsme pro vás vytvořili online kurz Základy suplementace s naší produktovou specialistkou a výživovou poradkyní Ing. Peťou Vaškovou.
Céčko jako stavební kámen našeho zdraví
Vitamin C není důležitý pouze pro správné fungování imunitního systému. Podílí se v našem těle na celé řadě procesů od buněčného dýchání přes podporu tvorby kolagenu až po zvýšení vstřebatelnosti železa.
Jak se vstřebává vitamin C
Vitamin C je esenciální látka rozpustná ve vodě. Esenciální znamená, že si ji tělo nedokáže vytvářet samo, spoléhá tedy na jeho přísun prostřednictvím pestré stravy. Nejvíce tohoto vitaminu najdeme v dužnatých plodech – například v šípcích, rybízu, citrusech, ale i listové zelenině.
Vedle přírodní formy existuje také varianta syntetická. Tady upřesníme, že oba tyto vitaminy sice jsou strukturou stejné, ovšem u přírodní formy je vyšší biologická dostupnost. Za tou stojí přítomnost dalších látek obsažených v ovoci a zelenině, jako jsou flavonoidy, terpeny a podobně.
V obou případech do krevního řečiště putuje jen zanedbatelné množství vitaminu C. Uvádí se, že tělo finálně využije pouhých 8 %. U liposomální formy je to až 95 %.
K čemu slouží vitamin C
(Povolená zdravotní tvrzení dle nařízení č. 432/2012)
Kdo by měl dbát na pravidelný přísun
Pestrý jídelníček plný čerstvého ovoce a zeleniny je pro příjem důležitých vitaminů základ. V některých případech je však vhodné uvažovat o doplnění vitaminu C nad rámec běžné stravy.
Doplňky s obsahem céčka bychom měli užívat v zimním období, kdy je imunitní systém ohrožený vyšším množstvím patogenů. Vyšší dávky se doporučují také sportovcům, kuřákům a těhotným ženám.
Doporučená denní dávka vitaminu C
Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) je v současnosti doporučená denní dávka pro dospělého zdravého muže přibližně 100 mg vitaminu C, u dospělých žen je to 80 mg, což odpovídá jedné kapsli liposomálního vitaminu C značky NaturLabs.
Pár slov závěrem
Vitamin C je jednou z nejdůležitějších látek pro náš organismus. Kromě přírodních zdrojů můžeme céčko do těla dostat také prostřednictvím doplňků stravy. Vstřebávání klasické formy tohoto vitaminu není efektivní, protože ho ničí trávicí enzymy.
Liposomální vitamin C je před těmito vlivy chráněný. V zažívacím traktu tak bez úhony doputuje až do tlustého střeva, kde se vstřebá do organismu.
Výběr kvalitních doplňků stravy s liposomálním vitaminem C se doporučuje zejména v období nachlazení, dále sportovcům, kuřákům či lidem se špatnou imunitou.
Jaké další články si můžete přečíst?
- V čem nám pomáhá ashwagandha a proč vybrat silný extrakt ksm-66®
- Nechybí vám minerály? jak to poznat a kde je najít
- Vitaminy a minerály v nejúčinnější podobě: sáhněte po liposomální formě
Zdroje:
- Effect Of Heating On Vitamin C Content Of Some Selected Vegetables
- Synthetic or Food-Derived Vitamin C—Are They Equally Bioavailable?
- Human Vitamin and Mineral Requirements, Report of a joint FAO/WHO expert consultation
- Evaluation and clinical comparison studies on liposomal and non-liposomal ascorbic acid (vitamin C) and their enhanced bioavailability
- New oral liposomal vitamin C formulation: properties and bioavailability
- Vitamin C and Cardiovascular Disease: An Update