VÁNOČNÍ DOVOLENÁ: Poslední objednávky odesíláme 20. 12. a pak má náš sklad několik dnů dovolenou. Objednávky odesíláme opět 30. 12.

Dráždivý tračník – V-TALK #61

Střevní neuróza nebo také střevní „depka“. Dráždivý tračník, který se často projevuje bolestmi břicha, nadýmáním a náhlými nepříjemnými průjmy, postihuje nemalé procento lidí a z velké části se jedná o mladé ženy. Co je příčinou a jak se léčí?


Co znamená, když máme dráždivý tračník?

Jedná se o funkční onemocnění trávicího traktu, konkrétně nejdelší části tlustého střeva - tračníku. Projevuje se břišním diskomfortem, průjmem, zácpou nebo se to střídá. Dle odhadů dráždivý tračník trápí 10–20 % světové populace. Z toho 70 % probíhá spíše lehčí formou, kde stačí upravit životní styl a stravu. U těžších forem by to měl už řešit odborník.

Co je příčinou?

Faktorů může být více. Psychika, abnormální motilita střev či abnormální viscerální percepce (útrobní vnímání). Dále nerovnováha neurotransmiterů či střevních bakterií. Příčinou může být ale také infekční průjem nebo jiná infekce. V neposlední řadě mohou být spouštěči i různé exogenní faktory jako jsou potravinové alergeny nebo léky.

Častou příčinou bývá také stres. Nepletu se?

Je to tak. Z psychosomatiky víme, že stres se velmi často rád přesouvá do oblasti gastrointestinálního traktu, kde skrze tlusté střevo dochází k vyloučení odpadních látek z těla pryč. Problémy se střevem proto většinou ukazují na naši neschopnost něco zbytečného a starého v životě pustit. Například něco z minulosti, různá trápení, hněv a zlost.

S tím souhlasím. Ještě z vysoké si pamatuji stres ze zkoušek, který se takto ve střevech projevoval. Dále jsi zmínila alergie. Jsou nějaké potraviny, které mohou dráždivý tračník vyvolat?

Určitě ano. V prvé řadě by se však měla vyloučit celiakie, která má velmi podobný klinický obraz jako dráždivý tračník. Velmi pomáhá zmírnit projevy dráždivého tračníku vypuštění potravin právě s obsahem lepku, laktózy a fruktózy po nějakou dobu i v případě, že celiakii nemáme. 

Jak konkrétně by tedy mohla vypadat úprava stravy?

Na dráždivý tračník je velmi vhodná takzvaná low fodmap dieta, na kterou máme samostatné video. Obecně je vhodná dušená a vařená zelenina. Naopak se nedoporučuje studená a raw strava. Je taky dobré vyloučit, alespoň na nějakou chvíli, dráždící látky, jako je káva, alkohol a umělá sladidla.

Velmi důležitý je ale celkový životní styl jako takový. Pokud máme dlouhodobý chronický stres, je dobré najít si techniky, kterými ten stres uvolníme. A taky zařadit do života co nejvíce přirozeného pohybu.

Mohou nám pomoci nějaké suplementy? Například probiotika, enzymy…

Ano, probiotika a enzymy určitě. Doporučila bych také užívat samostatně aminokyselinu L-glutamin, která hojí střevní sliznici.


***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.



Související produkty

Podobné články

Blue Zones – V-TALK #60

Blue Zones – V-TALK #60

29.03.2024

V dnešní době se v médiích hodně mluví a píše o tom, co je a co není pro člověka zdravé. Příznivci různých táborů se předhánějí v podpoře...

číst celý článek

Enzymy – V-TALK #52

Enzymy – V-TALK #52

06.02.2024

Každý náš pohyb ale i samotná činnost orgánů vyžadují určité množství energie, kterou získáváme z potravy. Proces přeměny jídla na...

číst celý článek

Střevní mikrobiom – V-TALK #28

Střevní mikrobiom – V-TALK #28

18.10.2023

Co je střevní mikrobiom a proč je pro naše zdraví tolik důležitý?

číst celý článek

Alergie a intolerance potravin – V-TALK #19

Alergie a intolerance potravin – V-TALK #19

16.09.2023

Jídlo nemusí vždy přinášet jen dobrý pocit v břiše. Pokud vás trápí potíže, je dobré vědět, že je rozdíl mezi potravinovou alergií a...

číst celý článek

všechny články