Jak aktivovat semínka – V-TALK #20

Jsou chutné a prospěšné pro zdraví. Víte ale, že než se do nich rovnou pustíte, můžete je vylepšit a udělat křehčí, výživnější a lépe stravitelné?

V-TALK #20: Jak aktivovat semínka

Proč chceme semínka aktivovat?

Téměř všechna semínka, ořechy ale také obiloviny a luštěniny obsahují látky, které mohou citlivějším lidem způsobovat různá onemocnění. V obalových vrstvách se totiž v syrovém stavu nachází tzv. antinutriční látky. Jsou jimi například lektiny a fytáty u obilovin, saponiny a puriny u luštěnin nebo inhibitory (blokátory) enzymů u semínek a ořechů. Máčením se tyto antinutriční látky odstraní, nastartuje se klíčící proces, enzymy se aktivují a semínko je stravitelnější, nutričně hodnotnější a také chutnější. 

Jak se antinutričních látek zbavíme? Postačí namáčení?

Namáčení je skvělé ale dá se ještě zefektivnit. V případě máčení ořechů a semínek přidejte do vody špetku soli, která pomůže deaktivovat enzymové inhibitory. V případě luštěnin a obilovin přidejte lžíci probiotik v podobě citronové šťávy, jablečného octa nebo vodního kefíru z tibi krystalů, sníží se tak množství kyseliny fytové a znásobí se nutriční hodnota. 

Jak dlouho namáčet?

Obiloviny klasické i bezlepkové máčejte při pokojové teplotě 12–24 hodin, luštěniny 24–48 hodin. Oříšky a semínka nechte namočené přes noc. Měkkým ořechům, jako jsou makadamové, pistácie a kešu, stačí 3 hodiny – pozor, při delším máčení mají tendenci plesnivět.

Pro některé nemusí být příjemné jíst namáčené ořechy. Je možné s oříšky pak ještě něco udělat?

Určitě je. Klidně si můžete namočit větší množství a třeba na týden si udělat zásobu. Aktivované ořechy šetrně usušte v sušičce nebo troubě při teplotě maximálně do 70°C, případně na lehkém plameni krátce opražte na pánvičce. Oříšky pak můžete dát do krabičky a každý den si přidávat do jogurtu.

***

Děkujeme, že jste byli s námi, a přejeme vám mnoho životodárné energie!

CO JE TO V-TALK

V-talk je naučně-vzdělávací pořad z dílny Vitalvibe. Na sociálních sítích vyšlo 78 epizod o zdraví, životním stylu a stravování. Tento formát přináší ucelené odborné informace i praktické tipy, jak řešit zdravotní problémy přirozenou cestou a hlavně jak jim předcházet.



Související produkty

Podobné články

Alergie a intolerance potravin – V-TALK #19

Alergie a intolerance potravin – V-TALK #19

16.09.2023

Jídlo nemusí vždy přinášet jen dobrý pocit v břiše. Pokud vás trápí potíže, je dobré vědět, že je rozdíl mezi potravinovou alergií a...

číst celý článek

Tekutiny – V-TALK #17

Tekutiny – V-TALK #17

09.09.2023

Pitný režim je neoddělitelnou součástí zdravého životního stylu. Jak vypadá správný pitný režim a jaké tekutiny pít?

číst celý článek

Prospěšné tuky – V-TALK #12

Prospěšné tuky – V-TALK #12

23.08.2023

Tuky jsou pro naše tělo velmi důležitou makroživinou. Především jsou vydatným zdrojem a zásobárnou energie. Nejsou ale tuky jako tuky....

číst celý článek

Tuky – V-TALK #8

Tuky – V-TALK #8

03.03.2023

Vyhýbáte se tukům s vírou, že je to pro vaše tělo prospěšné, a domníváte se, že jejich vyřazení vám pomůže zhubnout nebo nastartovat...

číst celý článek

Raw strava – V-TALK #1

Raw strava – V-TALK #1

22.11.2022

Raw strava, vitariánství, živá strava nebo raw food diet je zejména v poslední době velkým trendem ve stravování, na který přechází stále...

číst celý článek

všechny články