Návštěva léčivé zahrady v Brodku u Konice
Přidáte se k nám na exkurzi do léčivé a pupenové zahrady v Brodku u Konice? S Vitalvibem se na toto místo, které je kolébkou gemmoterapie – „medicíny pupenů“, vydáváme 2. června 2017. Chceme pozdravit strom, který jsme v zahradě před rokem adoptovali. Pojďte se s námi projít tímto čarovným areálem, kde vznikají pověstné bylinné kúry a tinktury…
Znáte léčivou zahradu paní Jarmily Podhorné v Brodku u Konice? Je to malebné místo nedaleko Prostějova, kde najdete růst pěkně pohromadě české léčivky i asijské byliny využívané v tradiční čínské medicíně nebo ajurvédě. Paní Podhorná tuto zahradu vybudovala, aby mohla zpracovávat bylinné přípravky s blahodárnými účinky na lidský organismus značky Naděje.
Zajímavou součástí místa je pupenová zahrada. Byla založena jako poznávací centrum plné stromů a keřů. Ale jejím hlavním posláním je tzv. gemmoterapie – bylinářská metoda, která využívá zárodečných částí rostlin k pomoci se zdravotními problémy a regeneraci organismu. Vychází z předpokladu, že v pupenech a klíčcích je uložen největší potenciál rostlinky.
Vitalvibe se před rokem zapojil projektu bylinářství Naděje, v rámci něhož podpořil výsadbu lípy. Po roce jsme společně zajeli „naši“ osvojenou lípu navštívit a prohlédnout si při tom areál, odkud pocházejí věhlasné bylinné přípravky využívané lidmi po celé republice.
Už samotná cesta do Brodku je estetickým zážitkem. Obec se nachází ve zvlněné krajině Drahanské vrchoviny a je jejím nejvyšším bodem.
Paní Podhorná nás ve výukové budově vítá poutavým vyprávěním o počátcích firmy Naděje, založení zahrady, gemmoterapii i tipech na bylinky pro různé obtíže. Vypráví nám o své životní cestě, která ji přivedla od profese učitelky na základní škole (učila přírodopis, chemii a pěstitelské práce) k roli známé bylinářky.
Paní Podhorná se celoživotně zajímala o to, co může lidem pomoci od zdravotních obtíží bez vedlejšího působení. Místo odchodu na odpočink se začala zabývat gemmoterapií a výrobou bylinných tinktur. Přetvořila sklep na laboratoř a začala zkoušet, jakým způsobem se dají z rostlin získávat tinktury a zdali fungují. Postupně vznikly v Brodku u Konice zahrady a výrobna firmy Naděje.
Víte, že tinktura z topolu je populárním přírodním pomocníkem při léčení boreliózy? A že pupeny rybízu pomáhají budovat imunitu a mají protialergické účinky, protože dokážou působit na samotnou podstatu alergie?
Následuje prohlídka ukázkové zahrady českých i asijských léčivých bylin, kde máme možnost koupit si i sazeničky.
V asijských záhoncích je pěstováno přes 100 druhů bylin sloužících jako prevence proti civilizačním chorobám. Paní Podhorná testovala první zimu, kterým asijským bylinám se v našich podmínkách bude dařit.
Vykouklo na nás dvojí překvapení. Mezi bylinkami nacházíme naši oblíbenou Schisandru neboli ovoce pěti chutí, která je využívána tradiční čínskou medicínou jako účinný antioxidant, zpomalovač stárnutí a pomocník k lepší koncentraci…
…A podívejme se, ani Ashwagandha tu nechybí. Tuto bylinu zase ráda využívá ajurvéda coby mocnou vzpruhu omlazující tělo i mysl.
Závěr výletu si zpříjemňujeme kokosovým piknikem pod lípou. Mňam, je to výtečné osvěžení :-).
Zde je k vidění kmínek naší adoptované lípy č. 54. Nevybrali jsme si ji náhodně. Tento strom má pro nás krásnou symboliku, protože nese posvátné číslo 9 (5+4), na jehož principu je vykreslen také strom v logu Vitalvibe.
Loučíme se ještě jednou hromadnou fotkou. Doufáme, že se tato lípa jednou rozkošatí do mohutného stromu!