Zelené potraviny aneb nechme se inspirovat přírodou
Snad nic v přírodě nevyvolává tak silný pocit zdraví a svěžesti jako „zelenáči“. Že to slovo zatím neznáte? Je to jednoduché – jsou to všechny zelené potraviny, hlavně mladé výhonky, natě, ale i řasy obsahující zelené barvivo chlorofyl, které jsou doslova nabité vitamíny, minerály a spoustou biologicky aktivních látek. Proto čistí lidské tělo, jsou zdrojem celé řady cenných živin, ale také nám dokážou dodat neuvěřitelné množství energie a podpořit naší vitalitu. A právě udržování vysoké úrovně vitality je tím pravým elixírem nesmrtelnosti.
Seznamte se, „zelenáči“
Zelené potraviny jsou doslova klenoty, které příroda nabízí našemu tělu. Pomáhají k přirozenému vyživení a zajišťují dostatek psychické a fyzické energie. Obsahují celé spektrum cenných živin – zejména minerálů. Jsou zdrojem antioxidantů, chlorofylu, vlákniny a nezřídka fytoplanktonu. Řada zelených skvostů obsahuje všech osm esenciálních aminokyselin, které jsou nepostradatelné pro tvorbu buněk, veškeré životní funkce a regeneraci organismu. A není divu, vždyť jsou to mnohdy první radostné výhonky rostlinek obsahující celý potenciál života v té největší síle.
Mezi zelené superpotraviny patří spirulina, chlorella, mladý ječmen, pšenice a oves, vojtěška, petržel, špenát, zázvor, bazalka, ovesná stébla, kopřiva, brokolice, rohovník, chaluhy, řasy nori a alaria.
Všechny tyto potraviny jsou cenné dary přírody, které bychom měli konzumovat v syrovém stavu, abychom tak maximálně využili celý jejich léčivý potenciál. Jednou z variant jsou zelené saláty s různými druhy trav. Druhou možností jsou šťávy z trav v suché podobě zpracované do teploty 42°C.
Velkým přínosem zelených rostlin je chlorofyl, tedy zelené barvivo, díky kterému rostliny využívají sluneční paprsky pro svoji výživu. Zajímavostí je, že molekula chlorofylu se velmi podobá červenému krevními barvivu. S tím rozdílem, že zelený chlorofyl má v centru molekuly vázaný atom hořčíku, zatímco v hemoglobinu je to atom železa. Z tohoto důvodu může chlorofyl podporovat zdravou krvetvorbu. A proto se také tradičně používá na zlepšení hojení poškozených tkání. Další jeho skvělou vlastností je, že do svého středu může navázat i jiné molekuly, třeba těžkých kovů. Tímto způsobem tedy dokáže tělo „čistit“.
Tyto superpotraviny přirozeně obsahují aktivní enzymy, které zabraňují procesu stárnutí. Funguje tu přímá úměra – čím více syrové rostlinné stravy sníme, tím více má tělo enzymů podporujících omlazování organismu. Naše tělo si dokáže enzymy samo vytvářet, ale jde o náročný proces, a proto se tato schopnost s postupujícím věkem a únavou organismu snižuje.
Trávy versus řasy
Nejznámější jednodruhové zelené potraviny, které si můžete koupit v té nejčistší podobě přímo připravené ke konzumaci, jsou zelené trávy: mladý ječmen a pšenice nebo řasy: spirulina a chlorella a potom již předpřipravené směsi různých zelených ingrediencí, o kterých bude řeč později. Jak si mezi nimi vybrat a v čem se vlastně liší?
Mladé trávy (ječmen, pšenice) najdete většinou ve formě usušené šťávy, kterou jednoduše smícháte s vodou a protřepáním během dvaceti vteřin vytvoříte zelený nápoj. Chuťově jsou příjemné a jemné. Mladá pšenice je sladší než ječmen, protože v ní najdeme více přirozených cukrů. Veškeré mladé výhonky a natě jsou plné síly a živin, vždyť představují první dary klíčících semínek.
Chlorella je sladkovodní zelená řasa, která se často suší a upravuje do formy prášku nebo lisuje do tablet. Ty pak můžete rozkousat a spolknout. Chutí je příjemná a jemná. Její užití je velmi univezální. Dokonce ji milují i děti, pro které je to prostě „zelený bonbon“, pro zdravé děti je to skvělý přirozený zdroj živin.
Tip: Pokud pochybujete o své odvaze zkusit poprvé zelenáče, vyzkoušejte mladý ječmen nebo chlorellu. Chutí jsou jemné a nasládlé, a můžete je i kombinovat s dalšími šťávami. Ječmen dobře chutná například smíchaný s jablečným moštem.
Spirulina se sice zelené řase podobá, ale je to vlastně sinice, a navíc „modrá“. Je typická svou aromatickou chutí, kterou si buďto ihned zamilujete, nebo vám nemusí chutnat nikdy. Skvěle prospívá naší krvetvorbě, protože obsahuje zmiňovaný chlorofyl a nadto také velké množství železa plus celé spektrum vitamínů B (včetně vitamínu B12). Někdo si spirulinu rád dává namísto ranní kávy pro „nakopnutí“ organizmu do dalšího dne.
Tip: Běžně se dodává se ve formě prášku smíchatelného s vodou nebo tablet. Pokud vám však spirulina prostě nechutná, nezoufejte! Právě pro labužníky ji nabízíme v křupavé verzi – jemné nebo pikantní chuti s masala kořením. Je to opravdu jedinečná lahůdka, která dobře poslouží také jako tečka při dochucování pokrmů, například salátů.
Jak si je dopřávat?
Konzumace zelených superpotravin je ideální zrána, kdy je trávicí trakt prázdný a připravený pro vstřebání enzymů, které pak mohou během dne blahodárně působit. Pokud bychom „zelenáče“ užívali společně s další potravou, spotřebují se tyto enzymy přednostně v trávicích procesech.
Zelené travičky, které se vyskytují v našich končinách, si můžete natrhat přímo na louce a přidat si je do salátu. Rychlejší variantou jsou usušené šťávy ve formě prášku, který smícháme dle doporučeného dávkování s vodou, šťávou nebo smoothie. Protřepeme v shakeru nebo zamícháme – příprava je supersnadná.
Možná by naši předci nechápavě kroutili hlavami, proč uchováváme zelené trávy ve svých spížích v krabičkách nebo sáčcích. Nicméně v době, kdy neseženeme veškeré potraviny v požadované kvalitě, kdy nebydlíme v přírodě, chybí nám louka plná netknuté trávy i čas ji nasbírat a zpracovat, se jako nejschůdnější varianta jeví odběr zelených superpotravin od renomovaných přírodě nakloněných společností. Navíc většina přípravků obsahuje čistou usušenou šťávu ze zelených trav, která je pro naše tělo mnohem lépe stravitelná a živiny ze získané šťávy jsou pro organismus snadněji dostupné.
Zelené koktejly ve směsích
Protože však většina z nás nebydlí na samotě u lesa, za kterým by měla palouček s čistými trávami přímo z přírody, aby si je doma odšťavnila, popř. usušila, hledáme v naší rychlé době jiné varianty.
Proto existují úžasné kombinace těchto nasušených trav nebo šťáv, vytvářející blahodárné směsi těch nejlepších zelených potravin dohromady.
Nevíte, kterou verzi zvolit? Zkuste směs základních natí Ormus Super Greens Bio Natural. Díky skvělému sladění jednotlivých přísad tvoří chuťově velmi jemný a delikátní nápoj. Pokud se trochu bojíte „zeleného aroma“, je to pro vás jasná volba. Naprosto unikátním přípravkem je Ormus Super Greens Bio Mint. V obou případech jde o kombinaci zelených natí s probiotiky, ve variantě Mint navíc ochucené svěží mátou a sladkou stévií. Dohromady tvoří opravdu vynikající kombinaci, která harmonizuje a obnovuje trávicí procesy.
Tip: Ormus je ideální přípravek i na cesty jako prevence cestovatelských průjmů.
Vitamineral je řada směsí, které lze kombinovat, protože se navzájem doplňují. Vitamineral Green přináší sílu „vzdušných“ částí rostlin, tady hlavně natí. Je opravdu pestrým zdrojem usušených šťáv z mladých rostlin obohacený o živé enzymy a probiotika. Vitamineral Earth naproti tomu čerpá sílu z kořenů rostlin. Svým složením intenzivně podporuje očistu jater, žlučníku, krve i lymfatického systému. Doslova uzemňuje a rozhýbává náš oheň trávení.
Přečtěte si také náš článek: Green food: Proč zařadit zelené potraviny a co to vůbec je?