Ledviny – to je, oč v zimě běží
Zima je již v plném proudu! Tak to vidíme pohledem současné západní civilizace. Dříve bychom však volili jiná slova, která vystihují mír tohoto ročního období. Vládu přebrala noc, v přírodě vše utichá, zpomaluje se, krajinu prostupuje klid, chlad a vše je zahalené do odstínů bílé a černé barvy. Ideální čas k rozjímání, odpočinek pro tělo i mysl. Pokud využijeme potenciál zimy k načerpání nových sil, na jaře nás místo únavy čeká elán pustit se do aktivnější části roku.
Dle východních nauk zima reprezentuje element vody. Voda rozpouští vyhaslý život a zároveň z ní vzniká nový. Podle tradiční čínské medicíny orgány, které chrání naši pomyslnou svíčku života (energii ťing), jsou ledviny.
- představují rezervu, ze které čerpáme, nemáme-li dostatek energie z potravy a dýchání
- „dobíjí baterky“ všem ostatním orgánům
- zahřívají tělo na provozní teplotu
- podporují trávící oheň
- hospodaří s vodou
- zajišťují transport živin a komunikaci mezi buňkami
- odpovídají za tvorbu hormonů
- souvisí se sexualitou a plodností
Jsou nazývány „božstvem plození dětí, zahaleným do šatů z tmavomodrého brokátu“. Partnerským orgánem je močový měchýř, jejich šperkem jsou vlasy a vyústěním uši. Velké a masité uši jsou známkou dostatku životní energie, ve starověké Číně byly proto obzvlášť ceněny.
Nejvíce ledviny vyčerpává chlad, hluk, alkohol, drogy, stimulanty, toxiny z vnějšího prostředí, přemíra soli, cukru a živočišných bílkovin, intenzivní tělesná námaha, nadměrný sex, porod, nedostatek spánku, psychické přepracování, emoční zátěž a samozřejmě stres.
Pokud jsou ledviny oslabené nebo v nerovnováze, poznáme to dle tmavých kruhů pod očima, šumění v uších, úbytku vlasů, předčasného šedivění, špatného stavu kostí, kloubů a zubů, impotence, otoků a edémů, návalů horka, častých pocitů strachu, nedostatku energie a vůle dokončit své plány.
Jak už to tak vypadá, západní životní styl holt ždíme naše ledviny. Jak o ně tedy lépe pečovat, aby nám energie neubývala?
7 kroků, jak pečovat o naše ledviny
1. Držet se v teple
To je pravidlo číslo jedna. Nezapomínejme na čepice, šály a rukavice, aby chlad neměl šanci proniknout do těla. Zejména ženy ocení, když do svého šatníku přidají bavlněný bederní pás, který bude oblast podbřišku a ledvin chránit dvojitě. Meridián ledvin začíná na chodidle, proto se držíme starého dobrého pořekadla „klid a nohy v teple“.
Pokud se během dne v práci přistihnete, že máte studené nohy, zkuste si udělat pár dřepů, pohoupat se z paty na špičku nebo chodidla nahřejte pomocí horké vody v pet flašce. Co ledviny skutečně milují, to jsou teplé obklady ze zázvorové šťávy.
Jak vytvořit zázvorový obklad?
- 4 litry vody
- 200–300 g nastrouhaného zázvoru
V hrnci zahřejeme 4 litry vody na teplotu asi 80°C. Vymačkáme do ní šťávu z nastrouhaného zázvoru pomocí dlaní nebo si můžeme usnadnit práci vložením zázvoru do pytlíku na výrobu ořechového mléka, díky kterému nám vymačkání šťávy půjde snadněji. Zatažený pytlík poté můžeme ještě vložit do hrnce. Menší ručník uchopíme rukama za jeho konce a namočíme do hrnce se šťávou (ruce neponoříme). Pečlivě vyždímáme, ujistíme se, že není příliš horký, a přiložíme na oblast ledvin nebo podbřišku (nebo obojí, máme-li dva ručníky). Překryjeme suchým ručníkem a dekou, aby teplo neunikalo. NEPOUŽÍVÁME IGELIT!
Ručník můžeme znovu namočit po 5 minutách a celé opakujeme během následujících 30 minut. Hrnec máme zakrytý pokličkou, aby voda příliš nevychladla.
2. Kumulovat vnitřní teplo
Stejně důležité je zahřívat se i zevnitř. Dobrými sluhy jsou čaj z čerstvého zázvoru, teplé snídaňové kaše, kompoty, polévky, vývary, luštěninové guláše, pečená kořenová zelenina a další pokrmy, které při své přípravě nastřádaly hodně tepla, jež se nám po jejich konzumaci příjemně rozlije v těle.
Syrovou zeleninu a ovoce omezíme dle toho, nakolik jsme zimomřiví. Pokud vás v zimě od mrznoucích prstů neuchrání ani rukavice, vybírejte si jen zahřívající druhy, jako je rukola, křen nebo pórek. Pálivé koření jako chilli nás nespasí, jelikož otevírá póry, a umožňuje tak přístup chladu a větru do těla. Kurkuma a skořice, které krev rozproudí, jsou lepší volbou.
Načerpejte inspiraci a zahřejte se našimi recepty. Vyzkoušejte například:
3. Přiměřeně se hýbat
Pohyb je důležitý, ale v zimě stačí i takový, u kterého se nezpotíme, nebo alespoň se snažíme minimalizovat riziko prochladnutí. Záludná situace nastává, když se zpotíme při zimních sportovních radovánkách, rozepneme si bundu, do toho si dáme alkohol, který také otevírá kožní póry, a můžeme mít zaděláno na chřipku, angínu nebo zánět močových cest.
Náš tip: Mějte při ruce esenciální olej Thieves. Při bolesti v krku kapejte 1 kapku přímo do krku, při zánětu močových cest rozetřete na oblast močového měchýře, pro zvýšení imunity natírejte na chodila.
4. Dostatečně odpočívat
Je přirozené, že se nám chce chodit spát dříve a vstávat později. Pokud máte tu možnost, poslechněte své tělo a dopřejte mu delší spánek a dostatečný odpočinek. Nejpozději bychom měli ulehnout ve 22 hodin. Před spaním si můžete promasírovat chodidla sezamovým olejem, který zahřívá. Další tipy jak na kvalitní spánek naleznete v našem článku Základní tipy pro lepší spánek a usínání.
5. Tonizující byliny
Svůj režim můžeme obohatit o adaptogenní byliny, které nám pomohou s navozením klidu a podpoří ledviny, např.
Jak dále podpořit ledviny?
Ledvinám jsme věnovali celou kategorie na webu. Najdete tam například Glutathion v liposomální (tedy nejlépe vstřebatelné formě). Glutathion je jeden z nejsilnějších, tělu vlastních, antioxidantů, který působí proti volným radikálům a podporuje obranyschopnost. O jeho pozitivních účincích jsme napsali i článek Glutathion: superhrdina v boji proti stárnutí, virům a toxinům.
Kdybyste si nebyli jisti, můžete se s námi poradit, která bylina je pro vás nejvhodnější.
6. Potraviny doplňující energii ledvin
Ledviny podporují potraviny tmavé barvy, jako jsou borůvky, datle, rozinky, mák, melasa, černý sezam, fazole adzuki, černé fazole, černé olivy, dýňový olej, mořské řasy (ne denně, jsou chladné povahy), sójová omáčka, miso, mumio, houby, vanilkový lusk nebo karob.
7. Udržovat dobré vztahy
Partnerské neshody a vztahy s nejbližšími se odráží právě na ledvinách a močovém měchýři. Když máme zánět močového měchýře, chodíme často na malou podobně jako zvířata značkující si teritorium. Pokud trpíte na tyto neduhy, je dobré položit si otázku, zda vám někdo nenarušuje váš prostor.
Přejeme klidné a pohodové zimní dny. :)
A pokud vás už teď zajímá jak se připravit na jaro, prečtěte si náš článek: Jarní detoxikace organismu: Osvěžte své tělo a mysl.