Měsíc ve znamení lunární ženy: Baba
Měsíc prošel fází novu a začíná dorůstat do své čtvrtiny. Pro ženy je tento čas spjatý s menstruačním týdnem, který je dnes v obecném povědomí společnosti spíše tabuizován. Ženy o své menstruaci nemluví, netěší se na ni, mnohdy ji uměle odsouvají pomocí hormonálních prostředků. Muži zase očekávají, že v tuto dobu jsou ženy protivné a nedá se to s nimi vydržet. Jak se tedy s tímto obdobím vypořádat, aby bylo příjemné pro všechny?
V lunárním aspektu baby se žena čistí, děloha se zbavuje přebytečné výstelky, hladiny ženských hormonů klesnou a tělo se připravuje na zrání nového folikulu ve vaječníku. To bývá přirozeně spojeno s celkovým úbytkem energie, která je nyní více než kdy jindy soustředěna na vnitřní procesy, a žena netouží po společnosti odlišně naladěných lidí. K očistě nedochází jen na fyzické úrovni, ale i na úrovni mentální. S neoplodněným vajíčkem odchází i vše nepotřebné, co se v děloze za minulý měsíc usadilo, včetně negativních emocí. I proto jsou někdy ženy v těchto dnech nepříjemné. Je to však potřeba, aby se mohly v plné svěžesti, kráse a čistotě připravit na následující možnost početí. Přírodní národy ať už v Africe či Americe si toho byly vědomy a menstruujícím ženám se dostávalo prostoru v podobě tak zvaných lunárních chýší, kde se věnovaly pouze samy sobě, zpívaly, tančily, pečovaly o sebe, spojovaly se se zemí, neboť věděly, že v tento čas mají ženy specifickou energii a jsou nejvíce otevřeny přijímat informace z vesmíru, přínosné celému kmeni.
Dnešní uspěchaná doba způsobila, že ženy na své rituály postupně zapomněly. Ty, které ještě nezapomněly, mají často pocit, že si takové zpomalení uprostřed hektického světa nemohou dovolit. Matky dcerám už nelíčí období menstruace jako krásný čas, ale jako nepříjemné období, kterému budou chtě nechtě vystaveny každý měsíc. Ženy se tak často snaží jít mermomocí proti přírodě a s aspektem baby uvnitř sebe bojují. Prvním ukazatelem, že ženské tělo není spokojené, jsou menstruační křeče. Není to volání po pilulce proti bolesti, ale po návratu k tomu, co je pro něj přirozené. Pokud mu trvale nenasloucháme, snaží se vyhovět našim požadavkům, které znějí jasně – neodpočívat, nemenstruovat, neplodit. Nelze se pak divit, že čím dál více žen má potíže otěhotnět.
Menstruace z pohledu tradiční čínské medicíny
Pohlavními orgány prochází meridián jater, jež jsou zásobárnou krve. Během menstruace pomyslná nádoba přeteče, dochází k uvolnění stagnující energie jater, krev se rozproudí a začne se vylučovat. Někdy se menstruace nazývá „pláč dělohy nad neoplodněným vajíčkem“.
Jak vypadá zdravá menstruace? Dostavuje se u žen ve věku přibližně 12–50 let, pravidelně v intervalu 26–32 dní a trvá 4–6 dní. Menstruační krev by měla být tmavě červená, zpočátku a ke konci světlejší, tmavší uprostřed menstruačních dnů, bez předešlého či konečného špinění. Měla by téci volně a neměly by se v ní vyskytovat krevní sraženiny, které jsou znamením, že energie neproudí, stagnuje a zhmotňuje se.
Projevem zablokované energie jsou i menstruační křeče. Hlavní roli zde hraje nahromaděný chlad, který je důsledkem toho, že tělo nedržíme dostatečně v teple, jíme příliš mnoho ochlazující stravy a máme nedostatek pohybu. Proto na ně tak skvělé zabírají teplé obklady, prohřívající esenciální oleje a cvičení. Na fyziologické úrovni se může jednat o nedostatek minerálů, především hořčíku.
Tipy na produkty proti křečím
- magnesium oil umožňuje snadné vstřebání hořčíku do těla přes kůži, aplikujte každý den po sprše či koupeli
- mátový esenciální olej rozptyluje energetické bloky, rozetřete 1 kapku v dlani a aplikujte na oblast podbřišku, beder a jater
- mandle mají vysoký obsahu hořčíku a působí jako přírodní antidepresivum, zkuste lahodnou pomazánku z aktivovaných mandlí
- kakaový prášek má vysoký obsah hořčíku, uvolňuje svaly a působí pozitivně na mysl
Jedním z úžasných způsobů, jak se nechat opečovat, je zázvorový obklad. Prohřívá a posiluje ledviny, které řídí správnou funkci pohlavních orgánů. Jsou tak vhodné i pro muže ;).
Zázvorový obklad na ledviny a podbřišek
- 4 litry vody
- 200–300 g nastrouhaného zázvoru
V hrnci zahřejeme 4 litry vody na teplotu asi 80°C. Vymačkáme do ní šťávu z nastrouhaného zázvoru pomocí dlaní nebo si můžeme usnadnit práci vložením zázvoru do pytlíku na výrobu ořechového mléka, díky kterému nám vymačkání šťávy půjde snadněji. Zatažený pytlík poté můžeme ještě vložit do hrnce. Menší ručník uchopíme rukama za jeho konce a namočíme do hrnce se šťávou (ruce neponoříme). Pečlivě vyždímáme, ujistíme se, že není příliš horký, a přiložíme na oblast ledvin nebo podbřišku (nebo obojí, máme-li dva ručníky). Překryjeme suchým ručníkem a dekou, aby teplo neunikalo. NEPOUŽÍVÁME IGELIT! Ručník můžeme znovu namočit po 5 minutách a celé opakujeme během následujících 30 minut. Hrnec máme zakrytý pokličkou, aby voda příliš nevychladla.
Pokud je menstruace slabá, je to stav nedostatku krve. S tím nám mohou pomoci krvetvorné potraviny jako listová zelenina, chlorella, spirulina, mořské řasy, jahody, maliny, datle, rozinky, kustovnice čínská, pokud jíte také maso a masové vývary, červené fazole, fazole adzuki nebo melasa. Z bylin je to pak maca, ashwagandha, reishi a andělika čínská. V případě úplné ztráty menstruace je vynikající rdesno mnohokvěté (he shou wu). Krvi škodí káva, tvrdý alkohol, konvenční mléčné výrobky, ostrá koření jako chilli, sušený česnek a pepř.
V případě silné menstruace je rovněž třeba dbát na dostatečný přísun krvetvorných potravin. Nejideálnější dobou k jejich konzumaci je období po menstruaci. Během menstruace si dopřáváme odpočinek, stravu lehkou a snadnou na strávení, ideální je dušená zelenina, houby a obiloviny.
Tipy na produkty pro výživu krve
- chlorella čistí krev a obsahuje chlorofyl, který regeneruje a přispívá tvorbě hemoglobinu
- reishi obsahuje hodně železa, zklidňuje, vyrovnává energii
- kustovnice obsahuje mnoho živin, podporuje játra
- irský mech dodává široké spektrum minerálů, má neutrální chuť, ideální do dezertů, polévek a salátů
A jak má tedy žena strávit menstruační dny příjemně i v moderní době?
V první řadě je třeba přijmout menstruaci jako nedílnou součást svého života, neplánovat si na tyto dny enormní fyzické výkony a vyhradit si je pro odpočinek. Ideální je být doma, přečíst si oblíbenou knihu, popíjet teplý bylinkový čaj, věnovat se pouze nenáročným protahovacím cvikům, dopřát si kvalitní spánek, pro jednou nechat děti připravit večeři nebo si udělat čistící pleťovou masku. Přicházející emoce nechat odejít a nic neřešit, rozhodně tato doba nepřeje jakýmkoli zásadním rozhodnutím. Hýčkejte se, protože pokud si dopřejete čas a prostor pro sebe, na konci fáze dosáhnete moudrosti vědmy, klidu stařeny a budete připraveny vykročit vstříc vašemu dalšímu já v podobě energického aspektu panny.
A co mají dělat muži? Být ženám oporou, naslouchat jejich potřebám, nebrat si případné projevy emocí osobně a těšit se z jejich péče, kterou jim ženy o to víc oplatí v následujících týdnech. :)
Příští díl Měsíc ve znamení lunární ženy: Panna
Předchozí díl Měsíc ve znamení lunární ženy: Kouzelnice
Autorky: Michaela Ptáčková, Michaela Dobiášová